Egy kis segítség gyanánt összeszedtük nektek az egyetem alatt felmerülő költségeket. Nagyjából tartalmaz mindent, ami jelentősebb anyagi terhet róhat rád. Iránymutatásnak tökéletes, de ne feledd: egyénfüggő, ki mennyiből jön ki!
Szállás
A következő féléved tervezésénél nem elhanyagolható szempont a pénzügyi tervezés sem. Ebben szeretnénk segíteni most Neked. Lakhatás: Budapesti vagy Budapest környéki hallgatóknak ezzel a tétellel valószínűleg nem kell számolniuk, a vidékieknek annál inkább. Ha kollégiumi helyet kapsz, akkor érdemes tudni, hogy szociális alapon határozzák meg a kollégiumi díjadat. Nem kell rezsit fizetned, szélessávú internet csatlakozást kapsz, viszont 2-3 szobatársat is, általában elég szűk helyre. Ennek vannak előnyei (tanulási segédanyagok, barátok, mindig történik valami, tanácsok stb.) és persze hátrányai is (zavarnak, intimitás, kényelem). Amikor kollégium mellett döntesz ezeket gondold végig! Havi költséged kb. 10-30.000 Ft lesz.
Fontos megjegyezni, hogy a fent említett bérlési összeg nem tartalmazza a rezsi költségeket, így a fűtést, vízdíjat, világítást, (esetleg telefon, internet előfizetési díjat) de már a közös költséget és más a ház üzemeltetési költségeit (pl. szemétdíj, takarítás) sem minden esetben. Mindenképp javasolt még a bérleti szerződés aláírása előtt megtudni, hogy az eddigi tapasztalatok alapján mekkora rezsiköltségre lehet számítani. Nem mindegy például, hogy egyedi vagy távfűtéses lakásról van szó Ha albérletet választat, akkor az ár nagyban függ az albérlet felszereltségétől, állapotától, az elhelyezkedéstől, méretétől és a rezsi költségétől. Felezheted vagy harmadolhatod a költségeidet, ha többen költöztök össze egy albérletbe és osztjátok a költségeket. Persze ilyenkor a rezsi költségei is emelkednek és a lakhatási/tanulási komfort is csökken. Átlagos albérlet az Egyetem környékén 50-150.000Ft/fő körül mozog és 1 vagy 2 hónapi bérleti díjnak megfelelő kaucióval kell számolni.
Fontos megjegyezni, hogy a fent említett bérlési összeg nem tartalmazza a rezsi költségeket, így a fűtést, vízdíjat, világítást, (esetleg telefon, internet előfizetési díjat) de már a közös költséget és más a ház üzemeltetési költségeit (pl. szemétdíj, takarítás) sem minden esetben. Mindenképp javasolt még a bérleti szerződés aláírása előtt megtudni, hogy az eddigi tapasztalatok alapján mekkora rezsiköltségre lehet számítani. Nem mindegy például, hogy egyedi vagy távfűtéses lakásról van szó. További jó tanács, hogy a bérlés megkezdésekor minden óraállást írjatok fel közösen a főbérlővel, hogy a kiköltözéskor az elszámolásnál ne legyenek félreértések. A közös költségekkel kapcsolatban lényeges költségnövelő tényezőnek számít, hogy van-e az épületben lift, mélygarázs, vagy más „plusz szolgáltatás”, mivel ezek jelentősen megnövelhetik a közös költséget.
Közlekedés
A havi felsőoktatásbeli BKK bérlet 5000 Ft körül van. Erre biztosan szükséged lesz. Ezzel bármivel utazhatsz Budapest közigazgatási határán belül. A vidékikknek érdemes a MÁV/Volán jegyek költségével is számolni. Egy átlagos hallgató kéthetente látogat haza (ez a gyakoriság az évek előre haladtával csökken). Egyre nagyobb teret nyernek az „alternatív” közlekedési eszközök. Ilyenek a bicikli, az elektromos roller, a MOL BUBI vagy MOL LIMO. Lényegében bármi, ami gyorsabb a gyaloglásnál. Nézd meg, tapasztald ki, neked melyik éri meg legjobban időben és anyagilag is!
Étkezés
A napi étkezésre lehetőséget kínál több egyetemi étterem és az intézmény közelében található számos vendéglátóhely is. A napi étkezést tekintve egy menü ebéd ára 800-1500 Ft között mozog, így 20 napos hónapot számítva 16-30.000 Ft-ban határozható meg a főétkezés költsége. A reggeli, vacsora, napközbeni étkezésre összesen 500-1000 Ft-ot lehet számolni naponta, így ennek havi vonzata 10-20.000 Ft egyéni igényektől függően.
Szórakozás
Erre számos lehetőség kínálkozik, egyetemei bulik, budapesti diszkók, bárok, kávéházak, éttermek, kocsmák, különböző klubok nyújtják. Az egyetem mellett és a város más részein is több szórakozóhely várja a kikapcsolódni vágyókat. A művelődésre Budapesten szintén kiváló lehetőségek kínálkoznak: színházak, mozik, sportmérkőzések, balett, opera, hangversenyek, fesztiválok, múzeumok, galériák stb.
Tankönyvek és tanszerek
Ezt a tétel az egészen kicsitől a csillagos égig változhat. Érdemes az idősebbek, vagy instruktoraitok tanácsát kiérni, melyik tankönyvet érdemes mindenképp megvenni, melyeket kölcsönözni, vagy idősebbektől beszerezni. Ez utóbbinak kiváló lehetőséget biztosít az IÖCS jegyzetbörzéje szeptember elején, valamint bizonyos Facebook csoportok, amik egész évben a rendelkezésedre állnak. Az első szemeszterre minimálisan 20-30.000 Ft-tal érdemes számolni. A későbbiekben ez függ a felvett tantárgyaktól.
Egyéb
Ruházkodás, orvosi költségek, ajándékok, hobbi stb. Ezek meglehetősen egyén függő tételek, de mindenképp érdemes velük tervezni.
A cikk alapjainak megírásáért köszönet a www.sotepedia.hu weboldalnak!