Szerencsétlen egybeesés, hogy az ÁOK nagyszabású kurrikulumváltása egybeesik ezen honlap indulásával. Így bizonyos évfolyamokból és tantárgyakból nem tudunk naprakész információkat szolgáltatni Nektek! Úgy döntöttünk, hogy az ÁOK másod-, negyed- és ötödévét idén még nem írjuk meg, mivel azonnal aktualitását vesztené. Ezt a nagy feladatot a jövő évre hagyjuk.
A másodévesek és az ötödévesek már az elméleti illetve a klinikai blokk végén járnak, így talán nekik elég tapasztalatuk van már az előző évből, hogy sikeresen nekivágjanak a szeptembernek.
A negyedévesek idén is blokkosított rendszerben tanulnak majd, néhány kiegészítéssel a tavalyihoz képest. Ugyanakkor ők most lépnek be a klinikumba, ezért szeretnénk egy kicsit segíteni nekik a magunk módján. Vegyétek figyelembe, hogy minden, amit alább olvastok, csak útmutatás, egy kisebb szösszenet, ami talán hasznos lesz számotokra.
Sebészet I.
2 hétig tart a blokk, kedden volt az előadásos nap. 4 előadás volt egymás után. Azon mindig volt katalógus. Általában az elejére behozták és ott volt nap végéig. Pénteken volt egész nap gyakorlat, azon is volt katalógus, de nem véresen komoly. A tételsor kicsit változott az előző évekhez képest. Évközben számonkérés nincs. A vizsgán jóindulatúak. Kihúzzuk tételt és fél órára ott szoktak hagyni kidolgozni.
Sebészet II.
3 hetes blokk, elég laza, a vizsga az előbbihez hasonló
Farmakológia I-II.
Ennek a tematikája jelentősen változni fog, harmadévben lesz oktatva a tárgy. Állítólag kivesznek majd az anyagból valamit, de ez egy elég nehéz tárgy továbbra is. Érdemes naponta foglalkozni vele, a félévi vizsga a gyakorlatvezetőnél történt. Két demó volt, de ezek eredménye nem számít, akárhogy sikerülnek, lehet vizsgázni menni.
Ugyanúgy két demó volt, mindegyik tesztes, tableten írtuk. A demó eredményétől függetlenül lehet szigorlatozni, a vizsga elég nehéz. Kb. két hét készülés volt az átlagos. Van olyan vizsgáztató, aki a hatóanyagok felsorolására megy rá, van aki inkább élettani oldalról kérdezi ki, de eléggé komolyan veszik a vizsgát. Előtte 30 kérdésből álló beugró: tesztkérdések, egyszerű választásos. 16 jó választól sikeres, és akkor lehet menni a szóbeli részre, ami előtt receptírás van. 2 receptet kap mindenki és 3 tételt húz.
Népegészségtan I.
Ezen tárgy oktatásában is változások lesznek, blokkban fogják oktatni, nekünk ez még nem volt blokkosítva. Az előadásokon nem volt katalógus.
Attól függően, hogy kihez veszed fel a gyakorlatot, kapsz sok házi feladatot vagy keveset. Lehet megajánlott jegyet szerezni, ha valaki elég szorgalmas és jó demót ír. 1 demó van mindegyik félévben, ennek nehézsége is gyakvez függő. A vizsgán érdemes a beugrókat jól tudni, ha valaki abból ügyeskedett akkor nagy gond nem lehetett, sok rendes vizsgáztató van az intézetnél. Van belőle nagyon klassz kidolgozott, az általában elég a vizsgára.
Népegészségtan II.
Szerintem ez a félév könnyebb sok más tantárgyból már tanult ismeretet elevenít fel. Szintén gyakvez függő az év közbeni elvárások mennyisége. 1 demó volt ebből is. A szigorlat is olyan, mint a vizsga, a beugró a hangsúlyos, utána már azért nagy gond nem lehet. 2 beugró kérdés és 2 tétel van. Azért a diasorok átpörgetése javasolt, de elég jó a kidolgozott.
Belgyógyászat II. – Nefrológia
3 hetes blokk. Az előadásokon való részvétel kötelező ill. erősen javasolt. A vizsgán beugró van egyszerű választásos kérdésekkel. Majd betegvizsgálat és végül tétel vizsgáztatótól függően 1 vagy 2. A beugró általában az előadáson elhangzott anyagra kérdez rá. Jelenléti lap van, amit minden gyakorlaton és szemináriumon pecsételtetni kell és ezt kell a végén leadni a titkárságon.
Belgyógyászat III. – Kardiológia
2 hét- 8.30-16.30-ig tartottak a napok, ott adnak egy beosztást 3 fős csoportok szerint ki mikor melyik gyakra megy. Itt is menetlevél van, nem lehet hiányozni egyáltalán, a végén a pecsétes papírt le kel adni az oktatásért felelős irodában. A 2 hetes blokk végén a gyakorlati vizsga egy EKG-ból áll illetve néhány elméleti kérdésből. A vizsga csupán elmélet, 2 tételt kell húzni. Nagyon jó a kidolgozott és bőven elég azt megtanulni.
Bioetika
Az előadásokon nincs katalógus, alacsony a látogatottság (max. 25-30 fő). A gyakorlatokon számonkérés nincs és csak az első 7 hétben vannak. A vizsgaidőszak első hetében volt belőle egy írásbeli vizsga, aki később ment belőle vizsgázni annak már szóbeli vizsgára volt csak lehetősége. Az írásbelin nehéz jó jegyet szerezni, de egy 2-3 nap tanulással sikeresen teljesíthető.
Klinikai genetika
Ez egy újonnan bevezetett tárgy, csak előadás volt belőle. Minden előadáson katalógus, 75%- án kell jelen lenni, és ahány hiányzás annyi pontlevonás a vizsgán. A vizsga Seka rendszeren keresztül otthonról megírható, legalábbis az első vizsgaalkalom, ami a szorgalmi időszak utolsó hetében volt az előadás időpontjában. Nehéz kérdések, de megoldhatók.
Ortopédia
2 hetes blokk, szerintem nem volt, akinek ne tetszett volna, nagyon humánusak, a vizsga is jó élmény, a végén közvetlenül van egy gyakorlati vizsga, ami szintén gyakvez függő, vagy van vagy nincs, elég laza.
Pulmonológia
Nekünk még kint volt a János kórháznál, a Pulmonológiai Klinikán, de már beköltöznek a Korányi tömbbe (Klinikák-hoz). Itt is volt menetlevél meg szigorú beosztás, kinek mikor milyen gyakorlata van, kisebb csoportokra osztva. A vizsgán jóindulatúak.
Orvosi képalkotó
Anatómia és Biofizika Intézetek közösen oktatják. A vizsga rögtön a 3 hetes blokk végén van. Igazából 2 hetes a blokk, és a 3.héten csak vizsga van. Tesztvizsga, nem nehéz teljesíteni.
Infektológia
Új tantárgy. Minden héten van egy előadás, mindig van katalógus. A szorgalmi időszak utolsó hetében lehet belőle vizsgázni az előadás időpontjában egy teli előadóban, mindenki ugyanazt a tesztsort írja papíralapon. Nem egy megoldhatatlan történet.
Pszichoterápia-Magtud
2 hetes blokk, általában körbeülős, kicsi kommunikáció és pszichológia keverék. Nekem nagyon jó gyakvezem volt így hamar eltelt az ott töltött idő, de hallottam negatív véleményt is más csoportoktól. Nem túl megerőltető (még rendes ebédszünet is volt). A vizsga számítógép teremben van Sekán keresztül, van belőle E-learning. Ha valaki azt elolvassa akkor át fog menni.
Bőrgyógyászat
Azon kívül, hogy sok csúnya dolgot lát az ember egészen élvezhető. 3 hetes blokk, a végén gyakvizsga. Elvileg elég a kidolgozottból készülni a vizsgára.
Fül-orr-gégészet
2 hetes blokk, nem túl megerőltető. A vizsgára érdemes a beugrókat nagyon megtanulni. 2 beugrókérdés és 2 tétel van.
Radiológia
Nincs blokkosítva. Az előadásokon katalógus nem volt. 1 demó van a 10. héten. Van belőle verseny a 14. héten (képeket kell felismerni), különféle kedvezményeket lehet szerezni. A vizsgán van 2 tétel meg 2 kép.
Szájsebészet
Nincs blokkosítva. Az előadásokon nincs katalógus, nagyon kevés ember látogatja, pedig érdekesek. Van belőle évközben egy verseny, ott nagyon nehéz megajánlott jegyet szerezni, az első három legjobb kap csak megajánlást, de az utolsó héten is van lehetőség vizsgázni. Egyszerű választásos teszt, azt csak ajánlani tudom, a többi vizsga ugyanis szóbeli és a teszten könnyű jó jegyet szerezni .