Makroszkópos anatómia és fejlődéstan I-II.

Miből áll?I.: heti 1 előadás, heti 3 gyakorlat
II.: ?
KreditértékI.: 7 kredit
II.: ? kredit
Oktató intézetAnatómiai, Szövet- és Fejlődéstani
Intézet
Hivatalos honlaphttp://semmelweis.hu/anatomia/
Számonkérés típusa év közbenszorgalmi időszakban 2
demonstráció
Vizsga típusaszóbeli és írásbeli
I. félév: kollokvium
II. félév: szigorlat
Félévek száma2
Szubjektív nehézségi szintNehéz, tanulni kell

Általános leírás a tárgyról

  • Az anatómia kétségkívül az első, amiről hallani lehet, ha orvosiról van szó. Nem véletlen, hiszen ez az egyik központi eleme az orvostudomány elkezdésének, illetve az anatómiai intézet komoly múlttal, neves professzorokkal rendelkezik. Az emberi test meglepő komplexitású, ez jelenti a legnagyobb nehézséget a tárgy során (és még ez is csak a „felszín”). Ha megfelelő időt fektetsz bele, abszolút tanulható a tárgy, de nem lehet félvállról venni, mert tényleg rengeteg tudásanyagról beszélünk.
  • Az első nagy téma, amivel találkozni fogsz, az a mozgási szervrendszer, ezen belül pedig a felső végtag. Először csontok, aztán szalagok, végül az izmok, erek, idegek. A tanárok igyekeznek még az elején kicsit lassabban haladni, segíteni nektek (körülbelül úgy tudnám leírni, hogy bedobnak a mélyvízbe, de még az áramlatok elé beállnak, hogy ne sodródjatok el), de nemsokára fel kell kötni a nadrágszíjat. Ha a gyakorlatok, előadások után leülsz az anyag mellé és foglalkozol vele, akkor könnyen tanulható a felső végtag.
    A felső végtag után hasonló metódussal következik az alsó végtag, ez egy picivel nehezebb lesz már. A következő lépcsőfok pedig a koponya csontjai és képletei. Ez az első félév nagy mumusa szokott lenni, sok apró dolgot kell megjegyezni, de rá lehet érezni a metódusra.
    Az utolsó témakör az általános fejlődéstan megtárgyalása lesz.
  • Miután ennek vége (első félév volt eddig), a második félévben következik a zsigertan, melynek során a belső szerveket, szervrendszereket, azok képleteit, elhelyezkedését, funkcióját, vér- és idegi ellátását sajátíthatjátok el. Kicsit más szájíze van ennek a témakörnek, mint az izomtannak, lehet, hogy jobban tetszik majd, lehet, hogy kevésbé. Itt nagyon fontos a topográfia, a szervek vázrendszerhez és más szervekhez viszonyított elhelyezkedése. A zsigertan végeztével elkezdődik a makroszkópos idegrendszeri ismeretek elsajátítása. Nagyrészt agyi struktúrákból, különböző síkú metszetekből, valamint az agyidegek ismeretéből áll ez a rész. A zsigertan makroszkópiája mellett annak fejlődésével is meg kell ismerkedni, amely fejlett 3D képzelőerőt igényel.
  • Kitekintés: Korábban a 4 féléves összegzett anatómia tárgy 3. féléve volt az, ahol az idegrendszer makroszkópia, mikroszkópia, fejlődéstan egy félévet tett ki. Ti a mikroszkópiát a Mikroszkópikus Anatómia II. tárgyban veszitek majd.
  • Az előadások nagyon változó minőségűek, ki lehet fogni nagyon jó és inkább a középszerű felé hajló alkalmakat egyaránt. A bonctermi gyakorlatokon tetemen és preparátumokon tanultok. A gyakorlatvezetők általában jók, és komoly tudású szakemberek oktatói munkával a tanítás mellett.
  • Az anatómiát azért is érdemes jól megtanulni, mert sok későbbi tárgynál szükség lesz rá, valamint orvosként se árt, ha legalább a saját szakirányodhoz szükséges ismeretekhez van egy alapod.
  • Fontos, hogy év közben is tanulj a gyakorlatokra, mert úgy sokkal jobban megmarad. Érdemes akár előre belelapozni a következő gyakorlat témájába, hogy ne először halld a dolgokat. Ha megfelelő mennyiségű időt szánsz rá, menni fog a vizsga is.

Évközi számonkérések, vizsga

Évközben mindkét félévben két demonstráció lesz, melyek sikeressége nem befolyásolja a vizsgát (azonban versenyvizsgára mehettek jó átlaggal), a részvétel azonban az aláírás feltétele.
A vizsga két részből áll: számítógépes tesztkérdésekből és bonctermi állomásból.
A vizsga nehéz, de nem teljesíthetetlen. Sok időt kell rászánni, de ha rendesen megtanulod, jó eséllyel át fogsz menni. És ami nagyon fontos: de igen, kelleni fog az az apróság is, amit épp át akarsz ugrani.

Tankönyvek, jegyzetek

Kötelező irodalom és ajánlott jegyzetek

Könyv/jegyzet címeSzerzőElérhetőségSzemeszter
Sobotta – Az ember anatómiájának
atlasza
Paulsen F. –
Waschke J.
Medicina kiadóaz összes
Funkcionális
anatómia
(9. kiadás)
Réthelyi Miklós – Szentágothai JánosMedicina kiadóaz összes
Langman – Orvosi EmbriológiaSadler T. W.Medicina kiadóaz összes

Ha érdeklődsz, további könyvek, jegyzetek

Könyv/jegyzet címeSzerzőElérhetőség
Yokochi – Az ember
anatómiája (fényképes atlasz)
Rohen, Johannes W –
Yokochi, Chihiro –
Lütjen-Drecoll, Elke
Segítségnek jó, megvenni nem muszáj (könyvtár,
pdf)

További segédanyagok, avagy honnan érdemes még tanulni?

Vannak 3D-s anatómia alkalmazások, sajnos ami használható, az fizetős. Ha a Sobottával nem tudsz tájékozódni, próbáld meg a Yokochit, hátha számodra testhezállóbb. Rengeteg, tényleg rengeteg kidolgozás, jegyzet és egyéb dolgok lesznek, hiszen mindenki ezt a tárgyat nyomja a legjobban.
Kicsit nektek nehezebb lesz az új curriculummal, de a felsőbb évesek legtöbb jegyzete használható lesz, csak neked kell kisakkozni, hogy mikor mi kell. Szívesen segítünk bármikor, de sajnos mi még más rendszer szerint tanultuk, így a félévek nem biztos, hogy egyezni fognak.

Személyes tapasztalatok, jótanácsok

Amennyiben van személyes tapasztalatod a tantárggyal, vizsgákkal kapcsolatban, szólj hozzá az oldalhoz alább! Ha nem értesz vagy hiányolsz valamit a tárggyal kapcsolatban, írj közvetlen nekünk, vagy írd le ide kommentben!

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük