Orvosi államvizsga

„Elsősorban mindenki nyugodjon le a p*csába!” 🙂

Az államvizsga első hallomásra nagyon ijesztő, de lássuk be: legalább hat évet tanultunk az orvosin! Lényegében már orvosok vagyunk, orvosként gondolkozunk, ez a vizsga csak formalitás. Ezt a tanárok is tudják! Nem arra kíváncsiak, amire egy átlagos hatodéves szigorlaton! Az államvizsga célja, hogy megmutasd: tudsz rendszerben gondolkozni, fel tudod használni a megszerzett egészségügyi tudásod. Nagyon kevesen szoktak bukni. Ez 2-10 között változik évenként a SOTE-n. Lehet, hogy valaki leblokkol, az összes tanárra rossz benyomást tesz, vagy nem nézte át egyszer se az írásbeli kérdéseket. Hangsúlyozom: az államvizsgán a legkevésbé sem számít, milyen volt az eddigi átlagod! Közhelyesen megfogalmazva: nem kell mindent tudni, de mindenre tudnod kell érdemben válaszolni!

Magáról az államvizsga időpontokról és a jelentkezés menetéről e-mail-ben kapsz tájékoztatást. Az írásbeli fix napon van az összes orvosegyetemen. A szóbeli a Semmelweisen három egymást követő nap, amelyekből te választhatsz, melyikre szeretnél menni. Általában az első napon mindenki le akarja tudni, de nem érdemes erre ráfeszülni. Egyébként az írásbeli és szóbeli között körülbelül egy hét van. Ha megvan a jelentkezés, a következő lépcső a tanulás, majd a vizsgákon brillírozni.

Az írásbelit „nehezebbnek” szoktál titulálni, mert az egy objektív vizsga szemben a szóbelivel. Ajánlom, hogy májusban pihenj, nézegesd a kérdéseket, de ne tanulj a szóbelire! Lesz 5-7 napod rá az írásbeli után. Az arra bőven elég, hogy ráálljon az agyad. Ugyanakkor a hatodévet úgy csináld végig, mintha az államvizsga szóbeli részére készülnél!

Jótanács: meg se próbálj mindent átnézni, és sose érezd azt, hogy te mindent tudsz! Azt érezd, hogy bármilyen orvosi témához hozzá tudsz szólni, és képes vagy gondolkozni! Igen, ez nehéz, mert nincs előtted egy követelménylista. Hát… ez a való élet! 🙂

Írásbeli

Az írásbelit egy időben írjátok az egyetem különböző nagy előadóiban. A beosztásról időben kaptok tájékoztatást. Azt ajánlom, hogy az írásbelire tényleg készülj! Ez abban nyilvánuljon meg, hogy legalább egyszer elolvasod a kérdéseket. Az írásbeli egyszerű választásos teszt. 180 kérdés 150 perc alatt. Valaki annyiszor nézi át a kérdéseket, hogy a kérdést sem kell végigolvasnia, de már tudja a választ. (Azért érdemes végigolvasni a kérdéseket éles vizsga közben… 😀 ) Szóval fix kérdések, fix előre megadott válaszok. És itt jön a buktató: sok kérdés rossz, illetve sok válasz helytelen! Ezzel nem tudtok mit csinálni. Ezért ajánlott még akkor is végigmenni ezen a több ezer kérdésen, mert szó szerint meg kell tanulnod rá a válaszokat! A hibákkal nem tudtok mit kezdeni, abban az évben már nem fogják őket valószínűleg módosítani. A következő évben viszont lehet, hogy kiveszik a hibásakat. Ugyanez érvényes egy esetleges fellebbezésnél is: hiába jogos a fellebbezés, az írásbeli záróvizsga bizottság nem fogja jóváhagyni senki (általában jogos) kérését egy kérdés érvényen kívül hagyásáról, mert akkor az országban mindenkinek azzal a kérdéssel kevesebb lenne, és felborulnának a ponthatárok. Ponthatárokat pedig közel ezer ember esetében nem ildomos naponta többször változtatni. Különben is, ha megvan a kettes, már boldog lehetsz! 😉 De nyugi, az emberek jórésze jó vagy jeles érdemjeggyel zárja az írásbelit. A ponthatárokat minden évben Gauss-görbe alapján határozzák meg. A bukás nagyon kevés, még országos szinten is!

Hol találod a kérdéseket? www.zarovizsga.hu Ez a magyar általános orvosok és gyógyszerészek hivatalos záróvizsga bizottságainak honlapja. Be kell regisztrálnod, hogy elért a kérdéssort. Később itt látod majd az írásbeli eredményét és a javítást is! Lehetőséged van tesztvizsgákat írni az online felületen. Ha már egyszer átnézted az összes kérdést, érdemes naponta megcsinálni egyet. Néha lehet az az érzésed, hogy feltűnően gyakran ismétlődnek kérdések. Ez a program hibája, nem „utalgatás”.

Jótanács: az első átnézés legyen alapos, értsd meg a kérdést, próbálj meg rá magadtól válaszolni! Ha intenzíven pörgeted a kérdéseket, ez 5-7 napot vesz igénybe. Csak ott olvass magyarázatot, ahol nem érted, miért az lett a jó válasz! Ha valamit végképp nem értesz, valószínűleg rossz a kérdés! Amelyik kérdés nehezebben megy vagy nem egyértelmű, jelöld meg! A második átnézésednél már tényleg csak a kérdést és a helyes választ olvasd el! A harmadiknál (amennyiben „biztosra akarsz menni”) csak a megjelölt kérdéseket olvasd el!

Vizsga előtti este készülj össze, tegyél be legalább két kék golyóstollat, egy csokit, vizet! Aludj! Nem kell az utolsó pillanatig bújni a kérdéseket. (Olyankor már úgyis „mindegy”. Meg valljuk be, 180 kérdés a több ezerből. Kicsi az esély, hogy pont azokat nézd át aznap reggel!) Olyan ruhába menj vizsgázni, ami kényelmes! Ez csak egy írásbeli, mehetsz akár rövidnadrág-pólóban is! (Az ing azért jól néz ki 😉 )
Maga a vizsga úgy néz ki, hogy kezdés előtt 30 perccel elkezdik a beengedést. Személyi igazolvány legyen nálad! Leültetnek egy fix helyre, az asztalon ott lesz egy műanyag zacskó benne papírokkal. Ehhez csak akkor nyúlj, ha engedélyt adnak! Amint kibontod a zacsit, kezdődik a vizsga. Van benne egy tájékoztató, ezt nagyon figyelmesen olvasd el! Benne van a kérdésfüzet és a válaszlap. Kérdésfüzetbe bármit firkálhatsz, az a tiéd, el is viheted, ha megvárod a vizsga hivatalos végét, vagy visszamész érte (nehogy idő előtt kikerüljön a vizsga). Érdemes először félrerakni a válaszlapot, és csak a kérdésfüzetben karikázni. Utána, ha végigértél a kérdéseken, egyesével beikszelni a válaszokat a válaszlapon. Nagyon figyelj rá, ne csússz el! Az utolsó papír egy kódot tartalmaz, amivel meg tudod nézni az eredményt a záróvizsga portálon. Másnap délutánig fel szoktak kerülni az eredmények, és a meghatározott ideig még változhat a jegyed is!

Nem érdemes kapkodni! Bőven elég szokott lenni az idő. Az elsők egy óra elteltével végezni szoktak.

Gyakorlati és szóbeli

A legtöbb embernek jó élmény szokott lenni az „utolsó vizsgája”. Ahogy már írtam, nem érdemes ráfeszülni. Amit a hat év alatt nem tanultál meg, azt nem ezalatt az egy hét alatt fogod. Saját tapasztalat, hogy minden nap foglalkoztam egy szigorlati tárggyal! Hangsúly azon, hogy foglalkozni! Ne tanulj, csak olvasgass! Nézd át, ami érdekel, ami nehezebben megy, amihez szimplán kedved van. 🙂 Amikor eljön „az idő” mindent tudni fogsz! Vizsga előtti nap inkább a pihenésen legyen a hangsúly, feküdj le hamar, aludd ki magad! Vizsgára fehér köpeny, fonendoszkóp, enni, inni, golyóstoll, személyi igazolvány legyen nálad.

Megjegyzés: ilyenkor már mindenki szenved a tanulástól. Nem vagy egyedül! Eleged van, különben is kint hét ágra süt a nap. Ne aggódj, ha nem érzed magad effektívnek! Olvasgass egy picit, aztán menj ki nyugodtan futni a szigetre! Délután majd foglalkozol még az anyaggal. Csak lazán!

Vizsga reggelén gyülekező az ÁOK Dékáni Hivatala előtt, ahol kitűzik az aznapi vizsgabizottságokat. Kb 10-20 vizsgabizottság lesz, mindegyikhez 5-8 ember lesz beosztva. Minden bizottságnak van egy székhelye, amelyik a SOTE egyik nagy klinikája (pl. Belgyógyászatok, Sebészetek, Pszichiátria, Gyerek, stb.). A vizsgabizottság elnöke a „házigazda”, és hozzá jönnek más klinikákról vagy kórházakból a többiek. Egy bizottság 5 tagból áll, ami 5 nagy tárgyat képvisel: belgyógyász, sebész, gyerekgyógyász, nőgyógyász és neurológus/pszichiáter. A dékániból szépen elindultok csapatosan a vizsga helyszínére, előzetesen átvéve a jegyzőkönyveket az évfolyam ügyintézőtől. Megérkeztek a klinikára, és hamarosan kezdődik a vizsga. Minden tanár megadja a módját az orvosi államvizsgának úgy, hogy öltönyt vesz. Mondani se kell, hogy te is vegyél öltönyt, nyakkendőt; a lányok pedig a legszebb ruhájukat! Ne feledd, most válsz orvossá, meg kell adni a módját! 😉

Minden bizottság máshogy működik. Általában két vizsgáztatási rendszer van:
1. az öt tanárral szemben ülsz, és szépen sorban lefelelsz előttük. Egyszerre csak veled foglalkoznak. Ez hosszabb idő, a kezdéstől függően kora délutánra fog tolódni az eredményhirdetés.
2. forgórendszerrel vizsgáztatnak. Akinél éppen nincs senki, odamehetsz. Ekkor egyszerre öten vizsgáztok valakinél. Ez a gyorsabb módszer. Az első ilyen csapatok már délelőtt 11 előtt orvossá válhatnak.

A gyakorlati részre is több megoldás van. Vagy először lemegy a gyakorlat mindenkinek, vagy amikor a gyakorlatoztató tanárnál vagy a gyakorlati részen, akkor az ő tantárgyából gyorsan lefeleltet. (Pl. gyerekklinikán a gyerekgyógyász bevisz egy gyerkőchöz, megvizsgálod, referálod, majd kérdez tőled a gyerekkel, meg random a gyerekgyógyászattal kapcsolatban is.) Ezzel le is tudva a gyerek szóbeli rész és a gyakorlat.

Mikre kíváncsiak a tanárok? Van aki esettanulmányt mond, és azt várja el, hogy gondolkozz úgy, mintha egy beteg lenne előtted. Valaki a klasszikus kérdésekkel jön. Akárhogy is lesz, ne maradj csöndben! Gondolkozz hangosan, hadd lássák, megy ez neked! Ha rosszul válaszolsz valamire, ne ijedj meg, inkább javítsd ki magad. Itt már kolléga vagy mintsem orvostanhallgató! Ne kapkodj, legyél határozott! A legfontosabb, hogy áradjon belőled a határozottság és az önbizalom (de ne a nagyképűség)! Nem hiszed el, de sokan azt mondják: „ez az egyetem legkönnyebb vizsgája”.

Ha mindenki lefelelt, jön az eredményhirdetés. Előtte egy kicsit kiküldenek titeket, hogy megbeszéljék, ki kap négyest és ki ötöst… Kb tényleg csak ez a két jegy van 😀 Fölálltok egymással szemben: tanárok és leendő orvosok, és ekkor a jobb fejek azzal kezdik, hogy mindenki átment, most már meg lehet nyugodni. Egyesével felolvassák az írásbeli-szóbeli-gyakorlati és szakdolgozat jegyeiteket, majd kézfogás közepette gratulálnak a frissen végzett orvosoknak, vagyis Nektek!

Ha az államvizsga bármely része nem sikerülne, ne ess pánikba! Nyertél még egy kis diákéletet. Októberben újrapróbálkozhatsz! Ott már biztos a siker!

Egyszóval nyugi! Légy lelkiismeretes! Mindent tudsz, most már ha akarod, ha nem, orvos lesz belőled!

Amennyiben van személyes tapasztalatod, jótanácsod az államvizsgával kapcsolatban, szólj hozzá az oldalhoz alább! Ha nem értesz vagy hiányolsz valamit, írj közvetlen nekünk, vagy írd le ide kommentben!

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük