Ápolástan (nyári gyakorlat)

Miből áll?Gyakorlati munka kórházban/klinikán
Kreditérték0 kredit
Oktató intézetVálasztott Semmelweis klinika/gyakorló
kórház
Hivatalos honlap
Számonkérés típusaaz új curriculumban lesz vizsga a végén
Vizsga típusagyakorlati (szóbeli)
Félévek száma1 (nyári, 120 óra)
Szubjektív nehézségi szintBele kell jönni

Általános leírás a tárgyról

  • E gyakorlat sokaknak felüdülés lehet az egy év tömény tanulás, könyvtárban görnyedés után. A második szemeszter elvégzése után a nyár folyamán (júliusban vagy augusztusban, 1 hónapos) ápolástan gyakorlaton kell részt venni egy általad választott Semmelweis klinikán vagy egy gyakorló kórházban. Az ledolgozandó óraszám 120 óra, a műszakok a helytől függően változnak.
  • A gyakorlat nagy előnye, hogy végre igazi betegekkel foglalkozhatsz. Betekintést nyerhetsz az ápolói munka nehézségeibe, de szép pillanataiba is, valamint egy alapvető kommunikációt is elsajátíthatsz a betegekkel, amire később nagy szükséged lehet.
  • Az, hogy pontosan mit kell csinálnod, nagyban függ a helytől, ahol a gyakorlatot végzed. Ha sikerül olyan osztályt bejelölnöd, ahol kedves, oktatni szerető ápolók dolgoznak, akkor tényleg nagyon sok hasznos és akár bulis dolgot is csinálhatsz majd. Sajnos vannak olyan helyek is, ahol ez kevésbé igaz. A legfontosabb azonban, hogy érdeklődj, és lássák rajtad, hogy szeretnél tanulni, mert akkor ők is jobb érzéssel igyekeznek átadni a tudásukat.
  • Tudásból márpedig nagyon sok van az ápolónak. Egy beteg ápolása, komfortjának fenntartása és kezelése nagyon sok gyakorlatot igényel, és sokkal fárasztóbb, mint gondolnád (fizikailag is, főleg ha fekvőbetegről van szó).
  • Néhány dolog, amit csinálni fogsz: betegfelvétel, vérnyomás/vércukormérés, lázlap vezetése, a beteg segítése különböző dolgokban, ágyazás, infúziók összerakása és még sok minden, amivel az ápolókat segíted. Eleinte inkább tehernek érzed magad, de egy idő után belejössz, már az is sokat jelent, ha tudod, melyik fiókból kell kivenni a fáslit vagy a 20-as fecskendőt.
  • És igen, ha szerencsésen választottál helyet, vért is fogsz venni, amit vagy nagyon szoktak várni, vagy nagyon félni szoktak tőle. Eleinte tényleg kicsit para a dolog, hiszen szó szerint ez az első „beavatkozás”, amit egy betegen végzel az orvosin. De valójában nagy kárt nem tehetsz, és ha nem megy, átveszi az ápoló, és lehet később újra próbálkozni. És amikor sikerül, az pedig nagyon jó érzés lesz. Esetleg még a branülszúrást is megengedik megpróbálni.

Évközi számonkérések, vizsga

Az idei tanévtől kezdve lesz egy vizsga a gyakorlat végén, erről sajnos nem sokat tudunk. Valószínűleg ez annyit fog jelenteni, hogy szigorúbban kell majd követni a gyakorlat alatt azt a táblázatot, ami az elvben elsajátítandó készségeket tartalmazza, és némelyiket a gyakorlat végén „élesben” megcsinálod. Nem tudok elképzelni olyan szituációt, ahol azt mondja bárki is hogy „nem megfelelt”, hanem inkább újra megmutatják, mert ezzel viszel haza többet.

További segédanyagok, avagy honnan érdemes még tanulni?

Még egyszer szeretném hangsúlyozni, hogy érdeklődj! Több ápolótól idézek szó szerint: „Ha látom rajta, hogy érdeklődik, mutatom neki, ha csak a sarokban áll és telefonozik, én se fogok foglalkozni vele.” Nagyon sokat jelent az egyszerű kérdés, hogy: Mit segíthetek? Egy-két dolog után, ha látja hogy értelmes vagy, érdemes neked magyarázni, szívesen fogják átadni a tudást. Azonban nem hiszem hogy elvárható a 12 vagy éppen 24 órás műszakokat letoló ápolóktól, hogy még a teljesen nemtörődöm egyének motiválásával is foglalkozzanak a (sajnos) 4-6 kórteremnyi hozzájuk osztott beteg mellett.

Személyes tapasztalatok, jótanácsok

Amennyiben van személyes tapasztalatod a tantárggyal, vizsgákkal kapcsolatban, szólj hozzá az oldalhoz alább! Ha nem értesz vagy hiányolsz valamit a tárggyal kapcsolatban, írj közvetlen nekünk, vagy írd le ide kommentben!

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük