Mentőgyakorlat

„Sokak életéhez van közünk. Némelyekéhez kevesebb, némelyekéhez nagyon is sok. De nem fogják tudni a nevünket. Azt sem, hogy mit tettünk értük. A mi munkák rejtett és névtelen.”

Dr. Felkai Tamás (1922-1997) mentőorvos
Miből áll?kivonuló gyakorlat
Kreditérték0 kredit
Oktató intézetOrszágos Mentőszolgálat
Hivatalos honlaphttp://www.kmrgyakorlatok.hu/
Számonkérés típusa év közbennincs számonkérés
Vizsga típusaaláírás megszerzése
Félévek száma1 hét
Szubjektív nehézségi szintcsak be kell járni

Általános leírás a tárgyról

  • Ez a gyakorlat arról szól, hogy megtapasztald, milyen ha mentőautóval kell helyszínre vonulnod, és korlátozott eszköztárral és emberi erőforrással kell egy emberen segítened, netán újraélesztened.
  • A gyakorlatot az Országos Mentőszolgálat szervezi. Az Egyetem elküldi az évfolyam névsorát és a turnusbeosztást az omsznak, mellékelve a bejelentett lakcímedet. Fontos, hogy ha nem budapesti lakcímed van, és Budapesten szeretnél vonulni, akkor azt külön jelezned kell az ügyintézőnek! Ugyanis az országban több regionális mentőszervezet működik, Budapest így a Közép Magyarországi Régióhoz (KMR) tartozik. Ha nem a KMR-ben vonulsz, akkor az adott régióval kell felvenned a kapcsolatot. Nyugi, mindenről fogsz időben e-mail értesítést kapni!
  • Első körben mindegy, hol kocsizol, Gallai Judit oktatási ügyintézővel kell felvenned a kapcsolatot. Ő fogja neked a leveleket küldeni, és ha bármi problémád van, őt kell keresned (az „átjelentkezéssel” kapcsolatban is)!
  • A gyakorlati hét első munkanapján kötelező eligazítás, munka- és balesetvédelmi oktatáson kell részt venned a Markó utcában! Enélkül nem ülhetsz autóra! Itt megkapod a szekundálós kiskönyvet (igazolást), amit majd az állomáson kell aláíratnod minden kivonulós nap után az aktuális mentőtiszttel vagy orvossal. Ugyancsak kapsz egy Szekundálási engedélyt, ami feljogosít téged, hogy eset/rohamkocsin vonulhass. Ennek mindig nálad kell lennie az autón!
  • A gyakorlati idő végén vissza kell juttatnod a gyakorlati igazolást Gallai Juditnak. Ezek után beírja az aláírást a Neptunba. Ne ijedj meg, ha nem rögtön látod a pipát a tárgy mellett, mert van, hogy félév végén írja csak be. Ezért feleslegesen ne keressétek telefonon!
  • A beosztás úgy alakul, hogy a kötelező oktatás után a kiválasztott állomásra kiválasztjátok a neked megfelelő napokat az ügyintézőnél. (Itt a többiekkel meccselitek le, kinek mikor jó.) Egy nap egy autón csak egy ember szekundálhat! Ez az egész procedúra online felületen zajlik, amit te csak megtekinteni tudsz, szerkeszteni csak az ügyintéző.
  • Ha megkapod az állomásfőnök telefonszámát, illik felhívni, és jelezni, hogy mikor mész vonulni.
  • Mit vigyél magaddal egy napra? Kezdjük azzal, hogy kényelmes, zárt cipő, hosszú nadrág (lányoknak is!). Vedd figyelembe, nincs kizárva, hogy emberi váladékkal szennyeződsz! Egy kis palack víz és csoki mindenképp legyen nálad az autón, mert nem biztos, hogy olyan jól viseled az étlen-szomjúságot, mint egy kivonuló! Ebédre lehet, hogy beugrotok valahova kaját venni, de azt ajánlom, inkább vigyél magaddal főtt ételt az állomásra! Hűtő és mikró mindenhol lesz. Ha télen vonulsz, a legtöbb helyen kapni fogsz egy omszos kabátot vagy mellényt, hogy lássák, az egységhez tartozol.
  • Hogy indul a nap? A legtöbb állomáson reggel 6.30-kor (van ahol 5:30-kor) van a váltás. Ez azt jelenti, hogy 6:15-re (5:15) ott kell lenned az állomáson! Igen, korán van, de semmiképpen se késs! Ne feledd, bármikor jöhet riasztás! Ciki, ha nem mész ilyenkor ki. Még az is lehet, hogy egész nap kint lesz az autó, és leghamarabb 20 percen találkozol velük. A váltás 12 órával később, este ugyanakkor van. Ha a váltás közben betegellátás folyik, nyilván tovább kell maradnod, amíg visszaértek az állomásra. (Érdemes délután 3 után táskával felszállni az autóra, hogy a kórházban ki tudj pattanni, ha belecsúsznátok az estébe.) Alapszabály: este 10 óráig tartózkodhatsz a kocsin! Ha érdeklődsz, maradj akár addig! 😉 Ha nem, az egységnek mindenképp haza kell mennie téged lerakni.
  • Mi az a „20 perc”? Ez az ebédidő, amikor a szolgálati 12 órában nem riasztható a kocsi! Van, hogy tényleg csak 20 perced van megebédelni az állomási beérkezés és a következő kivonul között, de van, hogy nem jön egy darabig még eset. Ezt előre nem lehet tudni.
  • A belvárosi állomásokon gyakrabban vonulnak ki az eset/rohamkocsik is (pl. Központ, Bázis, Buda, Pesterzsébet, Józsefváros), míg a peremvidéken ritkábban (pl. Csillaghegy, Budafok, Mátyásföld…). Ugyancsak kiemelem, hogy ez nem általános szabály! Minden nap más! Más az esetek minősége, más a riasztások száma. Azért 2-3 papír (kivonulás) szokott lenni egy nap még a lazább állomásokon is!
  • Ha van erőd, érdemes átnézni az ABCDE vizsgálatot, és aktívan jelen lenni a betegellátás folyamatában. Kérdezz sokat! Ha látják, hogy lelkes vagy, a kivonulók is máshogy állnak hozzád! Nagyon fontos: légy alázatos! Bekerülsz egy összeszokott csapatba, te leszel ott a legkisebb! Nem mellesleg sokszor az ápolótól és a gépésztől (mentőgépkocsivezetőtől) is sokat lehet tanulni!
  • Sok mindennek kell klappolnia, de ha jó csapatot és jó eseteket fogsz ki, szemléletformáló élményben lesz részed!

Gallai Judit (oktatási ügyintéző)
e-mail: gallai.judit@mentok.hu
tel.: +36-1/350-3737 (416 mellék)
cím: 1055 Budapest, Markó utca 22. I. em. 111. ajtó
ügyintézési idő: http://www.kmrgyakorlatok.hu/

További segédanyagok, avagy honnan érdemes még tanulni?

Ha érdeklődsz a mentőzés iránt, vagy csak szeretnéd érteni, mi folyik a betegellátás közben, érdemes lapozgatnod az Országos Mentőszolgálat szabványos eljárásrendjeit. Ezeket a mentők oktatási portálján találod: oktatas.mentok.hu
Egyebekben az Oxyológia tantárgy keretein belül tanulhatsz többet a sürgősségi betegellátásról.

Személyes tapasztalatok, jótanácsok

Turnusfüggő, de általában két 12 órás szolgálatot kell leszekundálnod. Ez valljuk be, nem sok! A legtöbb helyen engedik, hogy korábban haza menj, ne adj isten ellógd a gyakorlatot. Ugyanakkor a magyar egészségügyet sehol sem fogod jobban megélni, mint egy mentős szolgálat közben! Szakmailag, szociálisan és emberileg is itt tanulhatod a legtöbbet a hat év alatt.

Amennyiben van személyes tapasztalatod a tantárggyal, vizsgákkal kapcsolatban, szólj hozzá az oldalhoz alább! Ha nem értesz vagy hiányolsz valamit a tárggyal kapcsolatban, írj közvetlen nekünk, vagy írd le ide kommentben!

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük