Orvosi biofizika I. és II.

„Á, orvosira úgyse kell a fizika..”

Minden kémiával jövő gólya gimis éveiben
Miből áll?heti 1,5 óra előadás
heti 2,5 óra gyakorlat
Kreditérték3 kredit (félévenként)
Oktató intézetBiofizikai és Sugárbiológiai Intézet
Hivatalos honlaphttp://biofiz.semmelweis.hu/
Számonkérés típusa év közbenSzorgalmi időszakban 2 írásbeli
demonstráció
Vizsga típusaszóbeli kollokvium (1. félév)
szóbeli szigorlat (2. félév)
Félévek száma2
Szubjektív nehézségi szintTanulható, komolyabb matektudással
viszonylag könnyebb tárgy

Általános leírás a tárgyról

  • E két féléves tárgy során az orvosláshoz kapcsolódó fizikai témakörökbe nyertek betekintést az előadások és a laborgyakorlatok során. Különböző diagnosztikai eszközök, élettani jelenségek, ugyanakkor elméleti síkú témák kerülnek terítékre az érdeklődők (és a nem érdeklődők) számára. Ilyen lesz például a röntgen, az ultrahang, az MRI; a folyadékáramlások; de már ismert témák mélyebb feltárása is helyet fog kapni, mint a fényjelenségek.
  • Az előadások nagyon előadófüggők, általánosságban akár még érdemes is lehet járni rá, de elvégezhető nélkülük is a tárgy. A gyakorlatokon a megvásárolható Kellermayer-jegyzetek alapján történik a tanítás és a mérések elvégzése a laborokban. Többnyire érdekesek szoktak lenni.
  • Ha később ebből szeretnél majd TDK-zni, kutatni, nagyon érdekes és hasznos tárgy, ellenkező esetben kevésbé. Ettől függetlenül a megfelelő hozzáállással élvezhető és érdekes is lehet a tanulása. Másodévben élettanon szükség lesz egyes részeire.
  • Erősen ajánlott szorgalmi időszakban, folyamatosan tanulni rá, mivel a demók meglepően nehezen összeállított feladatsorok, ráadásul túl kevés időt is adnak rá. Fontos a kiadott feladatokat átnézni, végigszámolni.
  • A készülés másik oka, hogy a gyakorlatokat hétről-hétre ki kell értékelni, melyhez tartozó feladatok szintén a Kellermayer-jegyzetben találhatóak meg

Évközi számonkérések, vizsga

A szorgalmi időszakban két demonstráció van, az addig elhangzott x hét (1-5, 6-9) anyagából. A demók inkább a gyakorlatok anyagára és a számolásokra koncentrálnak, de fogalmi szinten előkerülnek az előadások is, viszonylag gyakori az előadásdiákból kiragadott ábra értelmezése, mint feladat. Mindkét teszt 50 pontos. Osztályzatot nem adnak rá, az aláírás feltétele a két demón összesen legalább 50 pont elérése. Továbbá vizsgakedvezmény szerezhető 75 pont felett hibátlan számolásokkal, vagy 85 pont felett.
A vizsga két részből áll: gyakorlati és elméleti. A gyakorlati részen két számolási feladatot és egy gyakorlati tételt kell húzni. A két számolásból legalább az egyiket jól meg kell csinálni, a gyakorlati tétel a gyakorlatcímekből van, melyben az elméleten kívül kiértékelési feladat is lesz. Ezt a szigorúbb vizsgáztatók nagyon komolyan számon kérik, muszáj jól tudni a kiértékeléseket. A sikeres gyakorlati rész után az elméleti rész következik, itt a megadott tételsorból 2 elméleti tételt kell húzni. Itt általában már könnyedebb, beszélgetősebb a légkör, többnyire idősebb professzorok és tanárok vizsgáztatnak ezen a részen. Tudni kell a tételeket, de itt már ritkább a bukás.
A második félév végi szigorlat szintén így zajlik, értelemszerűen mindkét félév tananyagából. Annyi a különbség, hogy az elméleti résznél egy első és egy második féléves tételt kell húzni, külön kupacból.

Tankönyvek, jegyzetek

Kötelező irodalom és ajánlott jegyzetek

Könyv/jegyzet címeSzerzőElérhetőségSzemeszter
Orvosi BiofizikaDamjanovich
Sándor – Fidy Judit – Szöllősi János
Medicina KiadóI. és II.
Orvosi biofizikai
gyakorlatok
Dr. Kellermayer
Miklós
Semmelweis KiadóI. és II.

További segédanyagok, avagy honnan érdemes még tanulni?

Meg fog jelenni az évfolyamon többféle kidolgozott tételsor is, főleg az előző évi elméleti tételekből. A demókra elég lehet, de vizsgán egy jobb jegyhez érdemes a tankönyvet is tanulni, az előadásokat átnézni, esetleg saját tételkidolgozást csinálni. Alapvetően ez az a tárgy, ahol a vizsgák osztályzása korrekt, a belefektetett időddel és energiáddal arányos jegyet fogsz kapni.

Személyes tapasztalatok, jótanácsok

Amennyiben van személyes tapasztalatod a tantárggyal, vizsgákkal kapcsolatban, szólj hozzá az oldalhoz alább! Ha nem értesz vagy hiányolsz valamit a tárggyal kapcsolatban, írj közvetlen nekünk, vagy írd le ide kommentben!

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük