Orvosi Kémia

Kémia érettségi megfűszerezve 🙂

Miből áll?Heti 1x 2óra 40 perces gyakorlat,
heti 2x 1óra 10 perces előadás
Kreditérték6 kredit
Oktató intézetOrvosi Vegytani, Molekuláris Biológiai és Patobiokémiai Intézet
Hivatalos honlap http://semmelweis.hu/orvosi-vegytan/oktatas/orvkem/
Számonkérés típusa év közbenA szorgalmi időszakban 2 demonstráció
Vizsga típusaSzóbeli
Félévek száma1
Szubjektív nehézségi szintKémia érettségivel felvételizetteknek
viszonylag könnyebb tárgy

Általános leírás a tárgyról

  • Az Orvosi kémia tárgy során egyetemi szemlélettel vezetnek bele az általános, a bioszervetlen és a szerves kémia rejtelmeibe. Sok minden ismerős lesz, ha kémia érettségivel felvételiztél, de ez nem jelenti azt hogy ez egy könnyű tárgy, ami a kreditértékéből is látható. Sokkal részletesebben és pontosabban kell majd megtanulnod a részben már ismert folyamatokat és molekulákat.
  • A tárgy végig fogja venni az általános és szervetlen kémia legjellemzőbb aspektusait (oldatok, elektrolitok, titrálási görbék, ozmózis, termo- és elektrokémia, stb.), valamint az organikus kémia molekulacsoportjait, a rájuk jellemző reakciókat. Nagy előnye a tárgynak, hogy sok olyan összefüggésre és pontosításra világít rá, amely a középiskolás kémiából tantervileg hiányzik, így ez könnyen felkeltheti az érdeklődésedet, és jobban megszeretheted ezáltal a kémiát.
  • Az előadások során a fent említett témakörök lesznek leadva.
  • A gyakorlatokon kísérletezés és számolási példák megoldása a jellemző, sok a titrálás.
  • Az Orvosi kémia tárgy elsősorban azért fontos, mert az elméleti modul későbbi tárgyaiban (Molekuláris sejtbiológia, Biokémia) az itt elsajátított tudást már evidensnek fogják venni, erre fognak még bonyolultabb dolgokat felépíteni.
  • A tudás alapozó jellege miatt érdemes időt szánni rá év közben is, és nem csak vizsga előtt a rövidtávú memóriába pakolni. Elsősorban a termokémia, az elektrokémia, valamint a szerves molekulák kötéstípusai, reakciómechanizmusai központi fontosságúak, de a többi sem elhanyagolandó.

Évközi számonkérések, vizsga

A szorgalmi időszakban 2 írásbeli demonstráción kérik számon az addig megszerzett tudást.

1. demonstráció: 30 kérdéses teszt formájában. A demonstrációban elméleti kérdések és rövid számolási feladatok lesznek. Összesen 30 pont.
2. demonstráció: 25 kérdéses teszt, szintén számolási példákkal, ehhez még 5 szerves vegyület képlete jön, így lesz összesen 30 pont.

Az intézet részletesen meg fogja adni az elmélethez szükséges tankönyvrészeket, valamint a számolási példák típusait, amiket számon kérnek.

A demók nehézsége, hogy a tesztkérdések válaszlehetőségei között nem csak igaz/hamis szerepel, hanem ha 2 megadott állítás közül mindkettőt igaznak véled, azt is el kell döntened, hogy az első állításból következik-e a második, vagy nem áll fent ilyen kapcsolat.

A két demonstráción összesen 25 pontot kell elérni az aláírás megszerzéséhez, az eredmény nincs osztályozva. Legalább 48 pont esetén vizsgakedvezményt ad az intézet.

Vizsga: szóbeli, kollokvium.
A vizsga során 4 tételt (1 Általános kémia, 1 Szervetlen kémia, 1 Szerves kémia és 1 Gyakorlati tétel), valamint 1 számolást húznak a hallgatók. A felkészülési idő általában elengendő. Először a számolást nézi meg a vizsgáztató, majd általában te választhatod, hogy milyen sorrendben haladsz a tételekkel.
Ha vizsgakedvezményt szereztél, nem kell gyakorlati tételt és számolási példát húznod.

A vizsga összességében nem a legnehezebbek között van. Fontos ismerni a szerves vegyületek képleteit, amelyeket megadtak, szigorúbb vizsgáztatók a bonyolultabbakon is buktatnak, de az alapvető képletek (pl. glicerinaldehid) nem ismerése még a legkedvesebb vizsgáztatónál is egy „Próbálja meg legközelebb” mondatot (értsd: bukás) jelent. Fontos továbbá az egyes reakciók során létrejött kötéstípusok ismerete, ezt is szigorúan veszik.

Tankönyvek, jegyzetek

Kötelező irodalom és ajánlott jegyzetek

Könyv/jegyzet címeSzerzőElérhetőség
Általános és
Bioszervetlen
Kémia
Gergely Pál –
Erdődi Ferenc –
Vereb György
Semmelweis Kiadó
Bioorganikus kémia Csermely – Hrabák – Idei – Mészáros
(szerkesztette: Dr. Mandl József)
Semmelweis Kiadó

Ha érdeklődsz, további könyvek, jegyzetek

Könyv/jegyzet címeSzerzőElérhetőség
Orvosi kémia és biokémia
feladatgyűjtemény
Hrabák – Mészáros –
Müllner
Semmelweis Kiadó

További segédanyagok, avagy honnan érdemes még tanulni?

A tárgyhoz alapvetően elengedőek a tankönyvek, valamint az előadásdiák. Fontosak a gyakorlatok, hogy megismerd a néha teljesen más kontextusban használt kifejezéseket, valamint a gyakorlati tételek ismeretéhez is erősen ajánlott.
Mindig keringenek kidolgozott tételek az évfolyamon, de érdemes lehet magadnak is rendszerezni a tudást a tankönyvekből. Főleg a szerves kémia tételeknél fontos, hogy magadnak rajzolgass, végiggondold a mechanizmusokat.

Személyes tapasztalatok, jótanácsok

Amennyiben van személyes tapasztalatod a tantárggyal, vizsgákkal kapcsolatban, szólj hozzá az oldalhoz alább! Ha nem értesz vagy hiányolsz valamit a tárggyal kapcsolatban, írj közvetlen nekünk, vagy írd le ide kommentben!

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük