Belgyógyászat (általános, infektológia , családorvostan)

Miből áll?6 hét belgyógyászat + 1 hét
infektológia + 1 hét családorvostan
Kreditérték9 kredit
Oktató intézetáltalad választott klinika vagy kórház
Hivatalos honlapaz általad szigorlatra választott klinika honlapja
Számonkérés típusa év közbennincs számonkérés
Vizsga típusagyakorlati és szóbeli
Időtartam8 hét
Szubjektív nehézségi szinta nehezebb szigorlatok közé tartozik

Általános leírás a tárgyról

Mint minden hatodéves tantárgynál itt is érdemes már az ötödév közepén/végén átgondolni, hogy hol és hogyan szeretnéd csinálni a gyakorlatot és elkezdeni a szervezést . Ez főleg akkor fontos ha külföldön szeretnéd csinálni a gyakorlatot ugyanis az infektológiát és a családorvostant nem engedik külföldön csinálni. Azonban az intézetek valamelyest rugalmasak és ha elsőként csinálod a belgyógyot és meg tudod oldani, mind az infektológiát és a családorvostant is meg tudod csinálni még a blokkok kezdete előtt.

Belgyógyászat rész:

  • A tárgy 6 hét gyakorlattal jár egy általad választott klinikán vagy kórházban, a végén egy gyakorlati vizsgával és egy szigorlattal amit a 3 belgyógyászati klinika egyikén csinálsz(te választod ki melyiken). Bármelyik akkreditált kórházban csinálhatod a gyakorlatot, de ebben az esetben még a viszgahéten a szigorlat előtt 1-2 nappal külön gyakvizsgát kell tenned . Ha klinikán csinálod a gyakorlatot akkor általában a gyakvizsgát még az utolsó gyakorlati heteden megcsinálod/megcsinálhatod. Érdemes már a gyakorlat alatt egyszer átfutni a tétetelsort, hogy tudd mivel állsz szemben és körbe tudj kérdezni az orvosoknál, hogy segítsenek 1-1 tétel elsajátításában.
  • A  gyakorlati vizsga nem szokott nehéz lenni, általában csak 1 betegvizsgálat és pár alapkérdés.
  • A szóbeli részen a tételek minden témába belenyúlnak amit az eddigi félévekben tanultatok. A fölkészülésnél érdemes figyelembe venni, hogy melyik klinikának mi a profilja és kikhez kerülsz és ők mikhez értenek nagyon, majd ezek alapján bizonyos témákra jobban ráfeküdni.

Infektológia rész:

  • Ez a szakasz mindössze 1 hetet tesz ki és a Dél-Pesti Centrumkórház László telephelyén zajlik.
  • Az első nap az István telephelyen kell jelentkezni ahol kaptok egy eligazítást és egy papírt amit alá kell pecsételtetni a különböző napokon és az utolsó nap visszavinni az Istvánba.
  • Minden nap van valamilyen elődás és egy gyakorlati rész ahol egy bizonyos témát átbeszéltek. 2 csoportra osztanak titeket, az egyik csoport az általános infektre megy a másik pedig a HIV osztályra majd másnap cseréltek.
  • Nem kell minden nap bejárni, sőt a gyakorlatvezetők sem szokták túltolni a napokat. Ennek ellenére javasolt elmenni, a gyakorlatok jó hangulatban telnek és sok érdekes dolgot tanulhat az ember.

Családorvostan rész:

  • Ez a szakasz is egy hét, de itt a családorvostan intézet osztja be, hogy kihez kerülsz. Emiatt nem kell aggódni mert a bejelentett lakcímed alapján osztanak be, így a közeledben lévő háziorvosodhoz kerülsz. Ha ez problémát okozna neked mert nem ott laksz jelenleg, mindenképp szólj az intézetnek.
  • A gyakorlat sarkalatos része a napló amit neked kell kinyomtatni és kitölteni a gyakorlat végére, majd a családorvostan intézetbe elvinni.
  • A gyakorlat során a háziorvosoddal töltöd a napokat és betekintést nyerhetsz a háziorvoslás szépségeibe.
  • A dokik nem szoktak szigorúak lenni nem kell általában minden nap benn lenni vagy végigdolgozni egy rendelést. Ennek ellenére érdemes lehet benn maradni hátha lát valami érdekeset az ember.

Évközi számonkérések, vizsga

Évközi számonkérés nincs. A vizsgákról fentebb olvashatsz.

Tankönyvek, jegyzetek

Kötelező irodalom és ajánlott jegyzetek

Könyv/jegyzet címeSzerzőElérhetőség
A belgyógyászat alapjaiTulassay ZsoltMedicina kiadó
Belgyógyászat 2017 Herold, Gerd és
munkatársai
Medicina kiadó

További segédanyagok, avagy honnan érdemes még tanulni?

A belgyógyászat a legnagyobb szigorló tárgy, és talán az egész egyetem alatt a legfontosabb egy általános orvos számára. Szakmai folyóiratok, az elmúlt évek jegyzetei, előadásai is sokat segíthetnek a felkészülés során. Ugyanakkor ne légy mohó! Nem tudsz mindent megtanulni, és nem a szakvizsgára készülsz! A tanárok is azt fogják nézni, tudsz e orvosként gondolkozni. Abból a tankönyvből, jegyzetből vagy kidolgozott tételsorból tanulj, amiből az elmúlt években is tanultál. Nem jó, ha most állsz neki ismeretlen tananyag elsajátítására. Alap tézis: már mindent tudsz, csak ismételni kell! Ha szeretnél kicsit villogni a naprakész tudásoddal, olvasgasd a www.uptodate.com szakmai weblapot! (hozzáférés egyetemi hálózatról vagy VPN kapcsolat segítségével)

Személyes tapasztalatok, jótanácsok

Itt elsődlegesen a magad ura vagy. Rajtad múlik, hogy mennyire veszed komolyan ezeket a gyakorlatokat és mennyire jársz be. Te döntöd el miben egyeztek meg a dokikkal, mennyit szeretnél dolgozni egy gyakorlaton és naponta mennyit akarsz benn lenni. Persze ez helyfüggő is, de a helyet te választod ugyebár. Ha szeretnéd veheted nagyon lazára a dolgot és foglalkozhatsz egyéb tennivalóiddal pl. szakdoga, klinikai munka, mentőzés stb. senki nem szól meg érte. Mininmális és maximális erőbefektetéssel is meg lehet csinálni a tárgyat, rajtad áll, hogy hosszú távon melyikkel  jársz majd jobban. J

Amennyiben van személyes tapasztalatod a tantárggyal, vizsgákkal kapcsolatban, szólj hozzá az oldalhoz alább! Ha nem értesz vagy hiányolsz valamit a tárggyal kapcsolatban, írj közvetlen nekünk, vagy írd le ide kommentben!

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük