Sebészet (általános, érsebészet, traumatológia)

Miből áll?4 hét sebészet + 1 hét érsebészet + 1 hét traumatológia
Kreditérték9 kredit
Oktató intézetáltalad választott klinika vagy kórház
Hivatalos honlapaz általad szigorlatra választott klinika honlapja
Számonkérés típusa év közbennincs számonkérés
Vizsga típusaszóbeli
Félévek száma6
Szubjektív nehézségi szinta könnyebb szigorlatok közé tartozik

Általános leírás a tárgyról

Mint minden hatodéves tantárgynál itt is érdemes már az ötödév közepén/végén átgondolni, hogy hol és hogyan szeretnéd csinálni a gyakorlatot és elkezdeni a szervezést . Ez főleg akkor fontos ha külföldön szeretnéd csinálni a gyakorlatot ugyanis ez azon gyakorlatok egyike ahol ez könyebben megvalósítható.  Vannak olyan helyek ahol a vizsga még a szokásosnál is könyebb, szóval érdemes odafigyelni arra, hogy mit választasz.

Sebészet rész:

  • A tárgy 4 hét gyakorlattal jár egy általad választott klinikán vagy kórházban, a végén egy szigorlattal amit a sebészetek egyikén csinálsz(te választod ki melyiken). Megszokot sebészet gyakorlatok műtőbe járással vagy betegfelvétellel/ambulálással. Érdemes már a gyakorlat alatt egyszer átfutni a tétetelsort, hogy tudd mivel állsz szemben és körbe tudj kérdezni az orvosoknál, hogy segítsenek 1-1 tétel elsajátításában.
  • Gyakorlati vizsga nincs, de egy traumatológia rögntgen képet kell elemezni a vizsgán.
  • A szóbeli részen a tételek minden témába belenyúlnak amit az eddigi félévekben tanultatok. A sebészet tételek mellett  egy trauma tételt is húztok. A fölkészülésnél érdemes figyelembe venni, hogy melyik klinikának mi a profilja és kikhez kerülsz és ők mikhez értenek nagyon, majd ezek alapján bizonyos témákra jobban ráfeküdni. 

Érsebészet rész:

  • Ez a szakasz mindössze 1 hetet tesz ki és a CVC-ben zajlik.
  • Az első nap a kórházban az 1. emeleten kell jelentkezni ahol kaptok egy eligazítást és egy papírt amit alá kell íratni a különböző napokon és az utolsó nap majd a tanulmányi osztályon leadni.
  • Minden nap máshova vagytok beosztva párossával, műtő, osztály, ambulancia stb. de egymás között cserélgethettek és egy helyen többször is lehet lenni.
  • 1 nap nem szokott hosszú lenni, álatalában korán elengedik az embert.

Traumatológia rész:

  • Ez a szakasz is egy hét, de itt ti döntitek el, hogy mely akkerditált traumatológián csináljátok a gyakorlatot.
  • A gyakorlat elején itt is kaptok egy papírt amire aláírásokat kell gyűjteni és a túloldalára írni, hogy miket csináltatok. Javasolt mindenhova írni valamit, mert ha túl kevés akkor behívnak, hogy  töltsd ki részletesebben még akkor is ha az adott dolgokat nem csináltad.

A dokik nem szoktak szigorúak lenni nem kell általában minden nap benn lenni vagy végigdolgozni. Ennek ellenére érdemes lehet benn lenni hátha lát valami érdekeset az ember.

Tankönyvek, jegyzetek

Kötelező irodalom és ajánlott jegyzetek

Könyv/jegyzet címeSzerzőElérhetőség
SebészetGaál CsabaMedicina kiadó

Személyes tapasztalatok, jótanácsok

Itt elsődlegesen a magad ura vagy. Rajtad múlik, hogy mennyire veszed komolyan ezeket a gyakorlatokat és mennyire jársz be. Te döntöd el miben egyeztek meg a dokikkal, mennyit szeretnél dolgozni vagy műtőbe járni, így ha nincs nagy affinitásod a sebészethez dolgozhatsz egész nap a betegfelvételen/ambulancián. Traumán azért érdemes minél többet benn lenni műtőben, segíti a megértést nagyban. A gyakorlat hosszúsága lehetővé teszi, hogy foglalkozz egyéb tennivalóiddal pl. szakdoga, klinikai munka, mentőzés stb. senki nem szól meg érte. Mininmális és maximális erőbefektetéssel is meg lehet csinálni a tárgyat, rajtad áll, hogy hosszú távon melyikkel  jársz majd jobban. 🙂

Amennyiben van személyes tapasztalatod a tantárggyal, vizsgákkal kapcsolatban, szólj hozzá az oldalhoz alább! Ha nem értesz vagy hiányolsz valamit a tárggyal kapcsolatban, írj közvetlen nekünk, vagy írd le ide kommentben!

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük