Algebra, valószínűségelmélet

A nagy részét gimiben már tanultad – II.rész

Miből áll?előadás és gyakorlat (50-50%)
Kreditérték2 kredit
Oktató intézetDigitális Egészségtudomány Intézet
OktatóSándor Zoltán (2017- )
Tananyag elérhetőségekönyvek + DEI felhő
Számonkérés típusa év közben2 dolgozat, 1 félidős és 1 évvégi
Vizsga típusaszóbeli (amin javíthatsz, de ronthatsz is)
Félévek száma1
Előfeltétel(ek)I. szemeszter, Matematikai analízis
Szubjektív nehézségi szintkönnyen elsajátítható
Kötelező jelenlét száma: 75%, 3 alkalom (e+gy) hiányzás

Általános leírás a tárgyról

  • A tárgy a valószínűségszámítás világába vezet be. Ezek egy része gimnáziumban tanult anyagra épít, kiegészítve azt gyakorlatban is használt eszközökkel, módszerekkel.
  • Általában egy szuszra adja le az anyagot (tömbösítés miatt) de tart közötte „pisi”szünetet is.
  • Fontos itt figyelni, mivel ebből a tantárgyból építkezik a Biostatisztika tantárgy is (III. szemeszter)
  • Az előadások és gyakorlatok hasonló színvonalúak, azonban a vizsgán a tanár úr egy másik arcát mutatja meg. Itt belép a szomorú vagyok / örülök” pontjáték is ami csoportszinten működik. Ha nem tud haladni az anyaggal, nem jó választ mondanak be vagy fegyelmeznie kell (előfordul) akkor minusz pont jár, de ha sok jó válasz születik vagy látja hogy a társaság jól teljesít akkor plusz pont jár.
    Ha bizonyos pontszámot elérnek akkor 5-10 pluszpont is ütheti a hallgatók markát ami az évközi számonkérésen igen csak jól jöhet, szóval érdemes jól teljesíteni.
  • Minden alkalom végén felad egy rejtvényt, amit a következő alkalommal ha helyesen (és nem hangosan bekiabálva) megmond a csoport, akkor kap egy „örömpontot/kat”.
  • Létezik nála egy úgynevezett „Matematikai tehetséggondozó” feladatsor, amivel szintén plusz pontokat lehet szerezni, szóval azt is érdemes megcsinálni aminek a határideje az utolsó előtti alkalom.
  • Év közben a 7. és a 13 hét környékén van egy írásbeli (zh) ami a vizsga jegybe is beleszámít.
  • Nem igényel sok foglalkozást évközben ha az órán odafigyelsz és megcsinálod a házi feladatokat, pár nap alatt könnyen letudható vizsga.

Évközi számonkérések, vizsga

Az előző évek zárthelyi dolgozatait mindig megossza az év elején, sőt a dolgozat előtt a konzultációkon még meg is csinálhatnak pár feladatot, ha kérik a hallgatók („kérdésem van xy feladathoz” a varázsmondat).
A két számonkérésből simán meg lehet kapni a megajánlott 4-5-öst. Ha ez nincs meg akkor el kell menned szóban javítani. A vizsgán 5 darab fogalmat kapsz / tantárgyrész (attól függ melyik rész nem sikerült jól a félév során) és azokat kell megoldanod és elmagyaráznod. Fontos hogy nem csak a megoldásra kíváncsi hanem a gondolatmenetedre is. Más vizsgákkal ellentétben itt a gyakorlati rész elméleti hátterét is alaposan kikérdezik. A vizsgák általában jól sikerülnek, a Tanár úr segítőkész és kedves, azonban alaposak.

Tankönyvek, jegyzetek

Kötelező irodalom és ajánlott jegyzetek

Könyv / jegyzet címeSzerzőElérhetőség
Matematikai szintézis az
Egészségügyi Szervező
Alapszak számára –
Az elméletektől a
feladatokon át a
megoldásokig

II. Algebra,
valószínűségelmélet
Sándor Zoltán,
Dr. Dinya Elek
Semmelweis Kiadó, 2017
Link
https://www.semmelweiskiado.hu/termek/1346/matematikai-szintezis-ii-algebra-es-valoszinusegszamitas

Ha érdeklődsz, további könyvek, jegyzetek

Könyv/jegyzet címeSzerzőElérhetőség
MatematikaObádovics J. GyulaItt vagy
kérdezd a felsőbbéveseket
Biometria az orvosi
gyakorlatban
Dinya ElekMedicina Kiadó, 2001, 2007, 2011, 2017
Valószínűség-számításSolt GyörgyMűszaki kiadó,1973

További segédanyagok, avagy honnan érdemes még tanulni?

Az órai anyagot a könyvből illetve az Obádovics J. Gyula könyvéből érdemes utánaolvasni, ha valakinek nem elég a saját könyve. Valamint a Biostatisztikára (III. szemeszter) a Dinya Elek könyvét (fogod eleget forgatni abban a szemeszterben)

Személyes tapasztalatok, jótanácsok

Az előző szemeszterből kiindulva, ez méltó folytatása (és lezárása) a matek tanulmányaidnak. Fontos odafigyelni hiszen ennek a szemeszternek az anyaga lesz a bázis a Biostatisztika tantárgyadnak (III. szemeszter). Most aztán tényleg oda kell figyelni a viselkedésre (komoly hogy ezt le kell írnom?!) főleg az évvége felé mert csúnyán el lehet csúszni. Érdemes megbarátkozni a Tanár úrral, hiszen még lesz vele egy szabadonválaszható is amit későbbiekben fog megtartani (IV. szemeszter, Optimalizálás az egészségügyben).

Én mindig is rossz voltam matekból, 2-3-as de nála megszerettem. Az évközi dolgozataim is 4-re sikerültek és a vizsgám is. Megérte kitartóan dolgozni. Valamint nagy segítség tud lenni ha nem értesz valamit a Biostatisztikában (szerk.)

Vissza a tantárgyakhoz

Amennyiben van személyes tapasztalatod a tantárggyal, vizsgákkal kapcsolatban, szólj hozzá az oldalhoz alább! Ha nem értesz vagy hiányolsz valamit a tárggyal kapcsolatban, írj közvetlen nekünk, vagy írd le ide kommentben!