Az Egészségtudományi Kar, egyetemünk második legtöbb hallgatójával bír. Többezres hallgatói létszámának ellenére egyfajta családias jelleg jellemzi.
Az alapképzés (BSc) négy szakán belül 11 szakirány választható. Ezek az alábbiak:
- Ápolás és betegellátás szak:
- Egészségügyi gondozás és prevenció szak:
- Egészségügyi szervező szak:
- Orvosi diagnosztikai analitikus szak:
Az ETK-n négy mesterképzés (MSc), doktori iskola, idegennyelvű képzés, valamint szakirányú továbbképzés is zajlik.
- Ápolás mesterképzési szak
- Egészségügyi tanár mesterképzési szak
- Fizioterápia mesterképzési szak
- Táplálkozástudományi mesterképzési szak
Hallgatóink nappali és levelező tanrendben is tanulhatnak, mely a felvételikor dől el, de természetesen a már megkezdett tanulmányok alatt át is lehet jelentkezni. (pl. nappali tagozatosként kezdesz, majd munkavállalás miatt levelezőre térnél át)
Az oktatás nyelve nagyrészt magyar, de egy-egy szakirány angol nyelven, így külföldi hallgatóknak is elérhető.
Az itt töltött évek alatt alapvetően kétfajta oktatásban lesz részed: előadás és gyakorlat. Az előadásokon nagyobb termekben vagytok, jó eséllyel az egész évfolyamod a szakirányról befér az előadóba. A gyakorlatokon az évfolyamod kisebb csoportokra, tankörökre (pl. eleinte A1-A2-B1, később SU1-AP1-ME2, stb.) van szétbontva. Ezek kb. 30 fős csoportok, és kisebb előadókban, speciális termekben, laborban stb. foglaltok helyet.
Az karon az első egy évben gyakorlatilag mindenki ugyanazokat tanulja. Ezek alapozó tárgyak: pl. anatómia, élettan, egészségügyi terminológia=latin, de nem csak egészségtudományi, hanem más területek alapozó tárgyait is tanuljuk, pl. informatika, pszichológia, filozófia, szociológia, közegészségtan stb.
Másodévtől (de már első évben is van 1-1) szakspecifikus tárgyak kerülnek előtérbe, de még ekkor is van, ami minden szakon nagyjából ugyanaz: pl. gyógyszertan, kórélettan, klinikai szimuláció.
Másod, harmad, és negyedévben is egyaránt vannak külsős (kórházi, mentő stb.) gyakorlatok, ezek ideje mindig változik, és az adott félévben fogjátok megtudni, hogy hová mentek, és mikor.
Vannak kötelező, szabadon választható, és kritérium feltétel tárgyak, és vannak a rejtélyes-titokzatos kreditek.
A mintatantervben a kötelező tantárgyak azok a követelmények, amiket mindenképpen teljesítened kell az adott szemeszterben, hogy sikeresen zárd a félévet, és végül diplomát szerezhess. Gyakori, hogy másik tárgy felvételéhez előkövetelmény a teljesítésük, ez azt jelenti, hogy amíg nem teljesítetted az előkövetelményeket, nem veheted fel az adott tárgyat. A kötelezők listáját szemeszterekre lebontva az évkönyvben és a Neptun-rendszerben (amiről később még bővebben olvashatsz) is megtalálod, illetve az adott félévi követelményt minden szemeszter elején Neptun-üzenetben is megküldik Neked. Az első félév kötelező tárgyainak listáját beiratkozáskor kapod meg. A kötelezően választható tantárgyak széles palettája nem képezi a kötelező tananyag részét, de ezek jelentősen hozzájárulnak a szakmai ismereteid elmélyítéséhez. Ha a szakodhoz szakirányok is tartoznak (Egészségtudományi Karon), akkor a szakirány speciális tárgyai is ide tartoznak – ezeknek a teljesítése szintén a diploma feltétele. Szakiránnyal nem rendelkező képzésekben meghatározott kreditértéknyi kötelezően választható tantárgyat kell teljesítened. A szabadon választható tárgyak nem feltétlenül szaktudást nyújtanak, hanem lehetőséget adnak arra, hogy a szakma határterületeit is átlásd, szélesítsd látókörödet, hasznos készségeket fejlessz vagy akár kikapcsolódj. Itt nincs minimumkövetelmény, a két választható tárgytípuson belül tantervtől függ, hány kreditértéknyi szabadon választhatót vehetsz fel anélkül, hogy túllépnéd a még ingyen teljesíthető limitet. Az első évben korlátozott a választás, mivel sok választható tárgy épül a kötelező tárgyak keretein belül elsajátítandó alaptudásra, később bővül a választék. A választható tárgyak némi mozgásteret, testreszabhatóságot jelentenek a legkötöttebb tanmenetű szakokon is.
Néhány szó a kreditekről
Egy tárgy kreditértékét a heti óraszám alapján határozza meg az egyetem, tehát a kreditérték a tananyag elsajátításának nehézségére, a ráfordítandó időre utal. Egy egykredites tárgy elvben könnyebben elsajátítható. A képzéstől függően akadnak öt-, hét- vagy akár tizenegy kredites kötelező tárgyak is. A tárgykövetelmények teljesítése azt jelenti, hogy az adott mennyiségű kreditpontot megszerezted. Az előírt kreditérték átlagosan félévenként 30 kredit, tehát egy 6 féléves szakon 180, egy 12 félévesen pedig összesen 360 kredit megszerzése szükséges a diplomához. Főként az elején, de később sem sikerül minden félévben felvenni 30 kreditnyi tárgyat, más szemeszterekben pedig választhatók felvétele nélkül is összegyűlhet 34 vagy akár 36 kredit is, ezzel a tanulmányaid elején tehát nem érdemes foglalkozni. Azt viszont mindenképpen tartsd szem előtt, hogy a diplomához előírt kreditmennyiség 110%-át meghaladó, vagyis egy 12 féléves szakon a 396-nál több felvett kredit után fizetni kell. Éppen ezért érdemes inkább megkeresni azokat a választhatókat, amelyek valóban érdekelnek és hasznosak számodra. A felsőbb évesek tapasztalatai itt is mérvadók lehetnek.
Tantárgyi követelményeket a Portálról is le tudsz tölteni, de érdemes figyelni az adott tárgy első előadásán/gyakorlatán, ekkor szokott elhangzani ugyanis, hogy katalógusos-e az adott óra (tehát mindig jelen kell lenni), mik a vizsgakövetelmények, és miből érdemes felkészülni.
Épületeink
Nappalos hallgatóként legtöbbet a belvárosi Vas utca 17. szám alatt töltöd majd. A patinás, szecessziós stílusú ötemeletes intézmény volt már szanatórium, kórház, az Egészségügyi Főiskolai kar, most pedig az ETK épülete. Előadó és gyakorlótermeken kívül magába foglal öt lépcsőházat, egy menzát, tornatermet, sok női, és néhány férfi mosdót, egy nagy aulát kényelmes bőrfotelekkel, és az ovi nevű, az aula szintje alatti közösségi helyet.
Sokunk látogatja még az újpesti, kihelyezett épületet, az Erkel Gyula utcában. Itt is nagy, és kisebb előadók, gyakorlótermek (pl. mentőtiszthallgatók oxyarénája), menza van, a legfelső emeleten pedig a Bókay kollégium működik. A két épület közötti átjutás tömegközlekedéssel ajánlott, a 3-as metró, és egy kevés séta igénybevételével.
Tantárgyleírásokat, illetve szakirányspecifikus információkat az egyes szakok felsorolásánál, a szakirány nevére kattintva kapsz meg.
Amennyiben bármiféle kérdésed lenne, írj nekünk, vagy keresd bátran instruktoraidat!
A tartalom egy részét a 2018-as Gólyahírben is elérheted. Mi az a Gólyahír?