A gerinc mozgásainak funkcionális elemzése és vizsgálata

Miből áll?Heti egy 1,5 órás előadás
Heti egy 1,5 órás tornatermi gyakorlat
Heti egy 1,5 órás gyakorlótermi óra
Kreditérték6 kredit
Oktató intézetAlkalmazott egészségtudományi Intézet
Hivatalos honlaphttp://etk.semmelweis.hu/etk.html
Számonkérés típusa év közben2 zh
Vizsga típusaírásbeli
Előkövetelmény Anatómia I.
Félévek száma1
Szubjektív nehézségi szintnehezen elsajátítható

Általános leírás a tárgyról

  • Mint, ahogy a kreditértékből is látszik, egy nehéz tárgyról van szó. Alapvetően az anatómiából már elsajátított ismeretekre alapoz.
  • A tárgy keretein belül hallani fogtok alapvető fizikai összefüggésekről, melyek nélkülözhetetlenek az izmok működésének megértésénél. Ide tartoznak többek között a kinematika, dinamika, egyszerű gépek, testre ható erők komponensei témakörök, melyek az első féléves biomechanika után ismerősek leszek.
  • A félév nagyobbik felében az izom és az ízület strukturális és funkcionális kapcsolatával fogtok megismerkedni. Az itt hallott dolgok is előkerültek már az első féléves anatómia során.
  • Emellett nagyon részletesen fogjátok tanulni a törzset. A gerinc, a medence általános ismertetése után, részletezésre kerül a nyaki, a háti és az ágyéki gerincszakasz. Itt előkerülnek ismét az izmok, még nagyobb részletességgel, mint az előző félévben anatómiából. Illetve megvizsgáljátok az egyes szakaszokat strukturális, mobilitási-stabilitási szempontból is.
  • A félév végén a temporomandibuláris ízület kerül elő.
  • A gyakorlótermi illetve a tornatermi óra az előadások során elhangzottakra épül, érdemes félév közben is időt fordítani a tárgyra, nélküle nehezen teljesíthető a félév.
  • Az elméleti anyag mellett, érteni is kell a dolgokat, összefüggésiben látni, melyik izom, hogyan mozog egységben, ennek milyen hatásai vannak más izmokra.
  • Ezeknek az ismereteknek az elsajátításához van a tornatermi óra. Itt végigveszitek a különböző testhelyzetekben végezhető gyakorlatokat minden izomcsoportra (de csak a törzsizmok kerülnek elő itt is.) Érdemes a jegyzetelés mellett rajzolni, a számonkérésnél sokat segít, illetve van tanár, aki külön kéri is a rajzokat.
  • A gyakorlótermi órán inspekciót, és palpációt fogtok tanulni. Az inspekció a páciens szemügyre vételét jelenti, megtanuljátok, mit, és hogyan kell látni a betegen, míg a palpáció alkalmával párban dolgozva, megtanuljátok kitapintani a test adott pontjait, például különböző izmokat. Emellett fogtok izomerőmérést is tanulni, az előadáson előkerülő has,-hát,- és nyakizmokét.
  • Az oktatók általában segítőkészek, ha valamit nem értetek, nyugodtan lehet kérdezni.

Évközi számonkérések, vizsga

  • Évközben két írásbeli számonkérés van, ezt az előadásokon fogjátok megírni, illetve az előadást tartó oktató fogja összeállítani is. A zh-k 50 kérdésből állnak, kivetítőn állításokat olvashattok, melyekről el kell dönteni, hogy igaz vagy hamis. Könnyűnek tűnik, de időkorlát van, (az első zh-nál 35 mp, a másodiknál 30 mp van 2 kérdésre), ami nagyban nehezíti. Mivel egy csoport van, a tesztlapon javítási lehetőség nincs.
  • Az állítások korrektek, és a tankönyv ismeretével megválaszolhatók. A sikeres zh-hoz 30 pont kell.
  • A félév végén a tornatermi órából is kell gyakorlati jegyet szerezni – ez azonban nem kerül beszámításba az év végi jegyedbe – de a tornatermi jegy, egyik feltétele az aláírásnak. Minden tanár egy kicsit másképpen kér számon, van, akinél beleszámít a rajz is, van, akinél csak a gyakorlat, de abban közös mindegyik számonkérés, hogy a társaitoknak kell gyakorlatot diktálni, az általatok húzott izomcsoportra és testhelyzetre. Ez így elsőre ijesztően hangozhat, de lesz időtök gyakorolni évközben, és a csoportok sok mindenben összedolgoznak és segítenek egymásnak, hogy mindenki teljesíteni tudja a tornatermi gyakorlatot.
  • A gyakorlótermi anyagból nincs külön számonkérés, a kollokvium során kerül visszakérdezésre.
  • A vizsga már feleletválasztós, de egyáltalán nem könnyű. A jó jegyhez nagyon részletesen kell ismerni mind az előadás, a gyakorlótermi és a tornatermi anyagot is. Érdemes vizsga előtt több napot szánni rá

Tankönyvek, jegyzetek

Kötelező irodalom és ajánlott jegyzetek

Könyv/jegyzet címeSzerzőElérhetőség
Mozgás ABC – Kineziológiai alapismeretekBalogh IldikóTillinger Péter Műhelye
Budapest 1999

Ha érdeklődsz, további könyvek, jegyzetek

Könyv/jegyzet címeSzerzőElérhetőség
A gerinc és a végtagok fizikális vizsgálataStanley HoppenfeldMedicina kiadó

Személyes tapasztalatok, jótanácsok

Amennyiben van személyes tapasztalatod a tantárggyal, vizsgákkal kapcsolatban, szólj hozzá az oldalhoz alább! Ha nem értesz vagy hiányolsz valamit a tárggyal kapcsolatban, írj közvetlen nekünk, vagy írd le ide kommentben!