Latin nyelv I-II.

Miből áll?heti 1 gyakorlat (1,5 óra)
KreditértékI.: 2 kredit, II.: 2 kredit
Oktató intézetSemmelweis Egyetem Nyelvi Kommunikációs Központ
Hivatalos honlaphttp://semmelweis.hu/nykk/
Számonkérés típusa év közbenszorgalmi időszakban 2 írásbeli demonstráció (esetleg 3, oktató függő)
Vizsga típusaDemonstrációk összegzése alapján kapott gyakorlati jegy
Félévek száma2
Szubjektív nehézségi szintViszonylag könnyen tanulható, begyakorolható

Általános leírás a tárgyról

Valószínűleg sejthetted, hogy orvosi egyetemen, fogorvosi karon is, bizony, szükséged lesz a latin nyelvre. Biztosan tudod, hogy az orvoslásban a különböző betegségek és gyógyszerek neveit, valamint az anatómiai fogalmakat mind latin nyelven használják. Ezért is kötelezően választott tantárgy, mert az alapokat tudva könnyebben tanulható az anatómia, valamint a későbbi tantárgyak során, és a jövőben, a munkád során is elengedhetetlen lesz.

Az első félévben komolyabb tematikák nélkül, az alapokat fogjátok tanulni. Először is a latin betűket és kiejtést, majd szépen lassan elkezditek belevetni magatokat a nyelvtanba is. Az nem lesz egyszerű, de ha odafigyelsz órán és esetleg még gyakorolsz is egy kicsit, akkor nem lesz probléma. Ebben a félévben még elkezdetek majd foglalkozni a receptírással is. A jövőben nagy eséllyel te is fogsz majd recepteket kiadni, amik bizony latin nyelven íródnak, és kötött szerkezetük van, így nem tudod megúszni, hogy ne tanuld meg. A második félévben sok újat már nem fogsz tanulni, de egy kis görög nyelv és bonyolultabb nyelvtan még be fog jönni a képbe, és már tematikusabban fogtok haladni. Ezen kívül sok-sok receptírás, valamint bonyolultabb mondatokat is oda-vissza fogtok majd fordítani.

Évközi számonkérések, vizsga

Nagyon fogod szeretni számonkérés szempontjából ezt a tárgyat. Nincs belőle külön vizsga egyik vizsgaidőszakban sem, mert gyakorlati jegyet kapsz a szorgalmi időszakban nyújtott teljesítményed alapján. Tehát biztos, hogy nem ezen fog múlni egyik féléved sem. Az évközi számonkérések ennél a tantárgynál nem teljesen egységesek. Nincs megszabva fix időpont, mint mondjuk az anatómiánál, vagy biofizikánál, hanem az oktatód fogja megmondani, mikorra készülj fel. Félévenként 2 számonkérés van. (Oktatótól függ, mert van, akinél 3, hogy jobban el legyen osztva.) Ezek sem mindig egyeznek, van, aki inkább a nyelvtant kéri számon, van, aki szódolgozat formában is szeret kérdezni. A második félév elején rendeznek majd egy latin versenyt is, ahol a 2 félév anyagát kérik számon 2 feladatlapon (igen, előre is tanulni kell), és ha elérsz egy bizonyos pontot, nem kell többet bejárnod, mert megkapod a jegyedet a félévre, és elbúcsúzhatsz a tárgytól.

Tankönyvek, jegyzetek

Kötelező irodalom és ajánlott jegyzetek

Könyv/jegyzet címeSzerzőElérhetőségSzemeszter
Orvosi Latin I. – Kézirat, Fogorvostan-hallgatók számáraBarta Andrea- Varga Éva KatalinSemmelweis Egyetem Nyelvi Kommunikációs IgazgatóságI.
Orvosi Latin II.- Kísérleti jegyzet, kézirat Fogorvostan-hallgatók számáraBarta Andrea- Ittzés Dániel- Varga Éva KatalinSemmelweis Egyetem Nyelvi Kommunikációs IgazgatóságI.-II.

Személyes tapasztalatok, jótanácsok

Amennyiben van személyes tapasztalatod a tantárggyal, vizsgákkal kapcsolatban, szólj hozzá az oldalhoz alább! Ha nem értesz vagy hiányolsz valamit a tárggyal kapcsolatban, írj közvetlen nekünk, vagy írd le ide kommentben!

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük