általános és szervetlen kémia I-II.

Kedves Kollégák, a kémiai egyensúlyok tárgyalásában…

Dr. Noszál Béla /Gyógyszerészi Kémiai Intézet/
Miből áll?az első félévben heti
1 × 90 perc, és
1 × 135 perc előadás
a második félévben heti
1 × 135 perc előadás
Kreditértékaz első félévben 5,
a második félévben 3 kredit
Oktató intézetELTE TTK Kémiai Intézet
Analitikai Kémiai Tanszék
Hivatalos honlaphttp://analitika.elte.hu/oktatas
Számonkérés típusa év közbenminden, a tárgyhoz kapcsolódó
évközi számonkérés a gyakorlaton
Vizsga típusaaz első félév végén szóbeli kollokvium,
a második félév végén szóbeli szigorlat
Félévek száma2
Szubjektív nehézségi szintátlagos nehézségű tárgy,
előnyt jelent a jó kémiaérettségi

Általános leírás a tárgyról

  • A tárgy alapvetően azt a célt szolgálja, hogy a különböző középiskolákból érkezett hallgatókat egy szintre hozza általános és szervetlen kémiából.
  • Az első félévben általános kémiáról szól (pl.: pH számítás, sztöchiometria, egyenletek rendezése, vegyületek elnevezése), néhány helyen kicsit mélyítenek az ismereteken (pl.: elemi részecskék felépítése, reakciókinetika, pufferek). A hosszabb előadásokon általában a heti gyakorlat elméleti hátterét mondják el, de van amikor a 90 perces órán van szó róla, általában ezt nem lehet tudni előre.
  • A második félévben szervetlen kémia: a periódusos rendszer csoportjain ütemezetten végighaladunk és mindenről tanulunk egy kicsit.
  • Érdemes a tárgyat komolyan venni még abban az esetben is, ha jó kémia érettségivel érkezel. Kellő odafigyeléssel és tanulással nem okoz majd problémát.
  • A gyakorlatra külön jegy jár, külön kreditértéke van, és külön lapon is találod itt.
  • Az elméleti résznek kevés közvetlen köze van a gyógyszerészethez, inkább arra jó hogy egy magabiztos és általános kémiatudással rendelkezz, hozzá tudj szólni dolgokhoz, ha egy vegyész szól hozzád 🙂
  • Év közben a nem a gyakorlathoz kapcsolódó részekre nem kell annyira fókuszálni, elég nagy anélkül is az anyag. Ha sikeres az évfolyamzárthelyi (lásd: gyakorlat), vizsgaidőszakban is fel lehet készülni a vizsgára feltéve hogy az érettségi anyagát alaposan tudod.

Évközi számonkérések, vizsga

Minden évközi számonkérés a gyakorlaton történik, az egy külön 5 kreditet érő tárgy, és csak az első félévben van (lásd: általános és szervetlen kémia (gyakorlat) I.).

A kollokvium szóbeli, három tételt kell húzni, egy az előadások anyagából, egy a gyakorlatok anyagából, egy pedig számolás.

A második félévben félév közben egyáltalán nincs számonkérés (ide tartozó gyakorlat sincs), a végén a vizsgaidőszakban szóbeli szigorlattal zárul az év anyaga. Itt 4 tételt kell húzni, egy általános, egy szervetlen, egy a gyakorlatokon megismert kémiai tételt és egy számolást. Sok tétel van, és természetesen mindegyik önmagában is buktató hatályú, érdemes komolyan venni, és akkor teljesíthető.

Tankönyvek, jegyzetek

Kötelező irodalom és ajánlott jegyzetek

Könyv/jegyzet címeSzerzőElérhetőségSzemeszter
Általános kémiaDr. Kőrös EndreSemmelweis Kiadómindkét szemeszter
Általános és
bioszervetlen kémia
Dr. Gergely Pál,
Dr. Erdődi Ferenc,
Dr. Vereb György
Semmelweis Kiadómindkét szemeszter

További segédanyagok, avagy honnan érdemes még tanulni?

Javarészt a vizsgához szükséges tananyagot tartalmazzák a fenti könyvek. A vizsgához egyik se elég, ha mindkettő megvan, az előadásjegyzetekkel és a gyakorlati könyvvel kiegészítve épül fel a kollokvium, illetve a szigorlat anyaga. Sajnos annak ellenére, hogy a kémia főtárgy, nincs belőle olyan könyv, amiben minden benne van. Már csak ezért is érdemes előadásra járni, mert ott minden elhangzik. Így ez a két könyv inkább csak ajánlás, ha összefüggő szövegben szeretnél olvasni bizonyos részeket a tananyagból.

A laborelőkészítő előadásokhoz le kell tölteni a szándékosan hiányos ábrákat, amelyeket aztán ott kel kiegészíteni, előadás közben. Ezeket itt találod.

Személyes tapasztalatok, jótanácsok

Amennyiben van személyes tapasztalatod a tantárggyal, vizsgákkal kapcsolatban, szólj hozzá az oldalhoz alább! Ha nem értesz vagy hiányolsz valamit a tárggyal kapcsolatban, írj közvetlen nekünk, vagy írd le ide kommentben!

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük