biofizika I-II.

Miből áll?mindkét félévben
heti 1 × 90 perc előadás
Kreditértékmindkét félévben
3 kredit
Oktató intézetBiofizikai és Sugárbiológiai Intézet
Hivatalos honlaphttp://biofiz.semmelweis.hu
Számonkérés típusa év közbenmindkét félévben
3 demonstráció
Vizsga típusaaz első félév végén
szóbeli kollokvium,
a második félév végén
szóbeli szigorlat
Félévek száma2
Szubjektív nehézségi szintaz átlagosnál nehezebben elsajátítható,
de logikus

Általános leírás a tárgyról

  • A tárgy célja, hogy a biológiában előforduló fizikai összefüggéseket, ismereteket megszerezd. Olyan gondolkodást tudj elsajátítani, amely segít az élettan, illetve fizikához kötődő tárgyak megtanulásában.
  • Az első félévben főleg az ionizáló és nem ionizáló sugárzásokkal, és az ezekkel kapcsolatos jelenségekkel foglalkozik (pl.: fényelnyelés), a második félévben már jobban közelít a biológiához, különböző élettani ismeretekhez a tananyag (pl.: EKG), és a középiskolához képest ismeretlen(ebb) vizekre evez. Ebből kifolyólag (is) a második félév nehezebb, mint az első.
  • Az előadásokon olyan levezetések kerülnek bemutatásra, amelyeket a vizsgákon közvetlenül levezetve nem feltétlenül várnak el, viszont megértésük nagyban segít az anyag megértésében, amit viszont elvárnak minden esetben.
  • Érdemes vele foglalkozni a félév közben is, már csak a demonstrációkra történő készülés miatt is. Fontos időt szánni a dolgok megértésére, mert a bemagolt dolgokat a vizsgáztatók nem nézik jó szemmel.

Évközi számonkérések, vizsga

A vizsgán 5 résztételt kell húzni, amelyből 2 számolás, 1 gyakorlati és 2 elméleti. A szigorlaton az egyik elméleti tétel első féléves, a másik második féléves anyag (fix párosítások vannak).

A számolások a gyakorlati jegyzet „feladatok” részében levő számolásokhoz hasonlóak. Hogy pontosan melyik feladatokat szükséges megoldani a felkészülés során, azt a honlapon a tárgynál levő „házi feladat példák” oldalon találod. Ezeket tényleg mindenképpen nézd át!

A gyakorlati tételnél el kell mondani a gyakorlat elméleti hátterét, illetve megadott adatok alapján eredményt kell kiértékelni, akárcsak a gyakorlaton. Általában nem teljes kiértékelés a feladat, de a sikeres vizsgához nyilvánvalóan tisztában kell lenni a teljes méréssel.

Az elméleti tételt csak akkor engedik kihúzni, ha a számolás és a gyakorlati tétel elmondása sikeres. Az elméleti tétel kifejtése közben ne leckét próbálj meg felmondani, hanem beszélj logikusan és érthetően arról a témáról, ami a tételedben van!

Általánosságban elmondható, hogy a vizsgán kíváncsiak arra, hogy az anyagot megértetted-e, és nem nézik jó szemmel, ha csak bemagoltad.

Tankönyvek, jegyzetek

Kötelező irodalom és ajánlott jegyzetek

Könyv/jegyzet címeSzerzőElérhetőségSzemeszter
Orvosi biofizikaDr. Damjanovich
Sándor,
Dr. Fidy Judit,
Dr. Szöllősi
János
Medicina kiadómindkét szemeszter

További segédanyagok, avagy honnan érdemes még tanulni?

Az előadáson néha van valamilyen ábra kivetítve, de az tanuláshoz kevésbé használható, inkább összefoglaló jellegű. A vizsgákra történő készüléshez a könyv, és az előadáson készített saját jegyzet ajánlott.

Sokan megrettennek az előadásokon bemutatott levezetésektől, viszont ha odafigyelsz, meg lehet őket érteni. Ha lemaradsz, az előadótól tudsz segítséget kérni, a fő előadó minden bizonnyal még külön is szívesen elmagyarázza, ha valami nem tiszta. Ha vizsgán leírod a levezetést és látszik rajtad hogy tényleg érted a dolgokat, valószínűleg lényegesen kedvezőbb elbírálásban részesülsz.

Személyes tapasztalatok, jótanácsok

Amennyiben van személyes tapasztalatod a tantárggyal, vizsgákkal kapcsolatban, szólj hozzá az oldalhoz alább! Ha nem értesz vagy hiányolsz valamit a tárggyal kapcsolatban, írj közvetlen nekünk, vagy írd le ide kommentben!

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük