Gólyatáborral kapcsolatos kérdések
Tényleg nem lesz ATM készpénzfelvételi lehetőség?
A gólyatábor a Tatai Ifjúsági Táboron belül lesz, ahová csak karszalaggal lehet belépni. Gólya a gólyatábor alatt nem hagyhatja el a tábor területét anélkül, hogy a karszalagja levágásra ne kerüljön, így az ATM-hez sem tudsz kimenni. Megjegyezzük, messze is van a legközelebbi.
Dohánybolt lesz a táborban?
Nem, a táborban nem tudsz dohányterméket vásárolni, és a legközelebbi dohányboltba sem tudsz kiugrani, így készülj hat napra elegendő cigarettával!
Tanulmányi kérdések
Milyen tárgyaim lesznek az első évben?
Ezt megtudhatod a dékániban kapott tanulmányi tájékoztatóból is, de a dékáni hivatal mindig kiküldi e-mail-ben a kötelező tárgyaidat. Ezen felül érdemes körbekérdezni a felsőbbévesek között, mit érdemes felvenned választható tárgyként az első évben. A kötelező tárgyakról az egyes karok oldalán olvashatsz itt, a Soteologián is!
Hol vannak az egyetemi épületek?
Az egyetem elég széttagolt, így első blikkre nehéz kiigazodni a térképen. Instruktoraid biztos megmutatják a számodra fontos helyeket az első héten, de te magad is utána járhatsz: itt.
Milyen könyveket kell beszereznem?
Általában a „hivatalos” és az „érdemes beszerezni” tankönyvek listája kevés helyen keresztezi egymást. 😀 A hivatalos irodalom a tanulmányi tájékoztatóban olvasható. Az első években nagyobb hangsúly lesz a tankönyveken, később inkább kidolgozott tételsorokból és saját jegyzetekből fogsz tanulni. Az intézetek mindig kiemelik, melyik könyvet illetve oktatási segédanyagot preferálják, de instruktoraid készséggel segítenek ebben a témában is! Van, hogy egy könyvet érdemes megvenni (pl. Anatómia), van, hogy elég a könyvtárból kikölcsönözni a szemeszterre (pl. Kommunikáció), vagy kölcsönkérni egy felsőbbévestől.
Milyen eszközöket kell beszereznem?
Ez karonként és tantárgyanként változó. Ami az egyes tantárgyakat illeti, igyekeztünk ezeket leírni itt a honlapon. Ezen felül „tanulós cuccra” lesz szükséged. (írószer, füzet, szövegkiemelő?, stb…) Az a lényeg, hogy minden szükséges eszköz beszerzéséről időben tudni fogsz akár a tanároktól akár az instruktoroktól. 😉
Hol tudok tanulni?
Tanulni szinte bárhol lehet, ahol adottak a tanulás körülményei. Erről bővebben olvashatsz: itt. Van aki otthon tud jobban tanulni, van aki könyvtárban. Ott tanulj, ahol rá tudsz összpontosítani a tananyagra, és „jól érzed magad”. (pl. van, aki az állatkertben is szokott tanulni, de első évben inkább a könyvtárakat ajánljuk 😀 )
Kitől tudok segítséget kérni a tanulásban?
Instruktoraidtól, csoporttársaidtól kaphatod a legtöbb infót, hogyan és miből érdemes tanulnod. Ha nehézségeid adódnak egy tárgynál a megértés szintjén, érdemes többen összeállnotok és segítenetek egymást egy csoporton vagy baráti körön belül. Ha tanári segítségre van szükséged, a felsőbbévesek szoktak magánórákat tartani (ezt már nem szívességből), vagy néhány intézetnél is találsz olyan embert, aki ilyen módon tud neked segíteni.
Kollégiumokkal kapcsolatos kérdések
Miért jó kollégistának lenni?
Elsősorban azért, mert remek lehetőség a kapcsolatteremtésre. Sok olyan embert ismerhetsz meg, akikkel később együtt fogsz dolgozni, de lehet, hogy életre szóló barátságokkal gazdagodsz a kollégiumi évek alatt(és mindig lesz ott valaki, aki segíteni tud neked, ha elakadsz a tanulásban.)
Nem mellesleg toleranciát is tanulhatsz, hiszen nem könnyű idegenekkel együtt élni, sok mindenhez kell majd alkalmazkodnod. Ez a tulajdonság pedig nagyon hasznos lesz a későbbiekben, a munkád során.
Nem utolsó szempont, hogy a kollégiumok mind az egyetemi épületek közelében vannak, tehát ha egy picit elaludnál reggel, akkor sem feltétlen kell félned, hogy elkésel egy óráról.
Emellett még számos előnye van a kollégista létnek, a közösségi élet, a különböző programok, bulik, de ezt csak akkor tudod meg igazán, ha megtapasztalod!
Milyenek a kollégiumok?
A kollégiumok felszereltsége egyedileg változó, de mindegyik teljesen alkalmas az összkomfortos egyetemista életre, általában 3-4 ágyas, internettel, hűtőszekrényekkel felszerelt szobákban. Itt összeszedtük neked az összes egyetemi kollégiumot és egy-két mondatban jellemeztük, hogy megkönnyítsük ezt a fontos a döntést.
Hogyan tudok jelentkezni a kollégiumba?
A kollégiumokba pályázatok útján lehet jelentkezni. A friss pályázati tudnivalók a kollégiumok igazgatósága honlapján található meg. http://semmelweis.hu/kollegiumok/
Mennyibe kerülnek a kolik?
Hasonlóan az előzőekhez a kollégiumok igazgatósága honlapján található meg. Olyan 9000-től 20000-ig terjedő árak vannak. http://semmelweis.hu/kollegiumok/
Ha egyszerre több kollégiumba adom be a jelentkezésemet, akkor nagyobb eséllyel kapok elhelyezést?
A jelentkezésnél több kollégiumot is meg lehet jelölni, és a jelentkezésnél preferencia sorrendet kell fölállítani a kollégiumok között és azt kapod meg sikeres pályázat esetén amit a sorrendben előbb jelölsz meg. Azonban a jelentkezés pontozás alapján történik így csak azokba a kolikba lehet bekerülni ahol elérted a jelentkezési ponthatárt. Az első évesek előnyt élveznek a jelentkezésnél.
A Hársfába lehet jelentkezni már gólyaként is?
Bármilyen meglepő, annak ellenére, hogy a Hársfa szakkollégium, tehát számít a tanulmányi átlag, lehet jelentkezni már az első félévtől is. Sőt, úgy a legjobb bekerülni, mert akkor még nincsen átlagod, ezért nem is veszik figyelembe. Aztán ha már bekerültél, könnyebb a megkövetelt átlagot hozni, mert sok segítséget kapsz hozzá. Általában gólyák szoktak nagyobb százalékban jelentkezni.
Annyi a teendőd, hogy az internetes jelentkezésnél a Korányi Frigyes Szakkollégiumot választod ki. Ezután a hársfások keresni fognak majd, és mindenről tájékoztatnak.
Ha kiderül, hogy nem vettek fel a Hársfába, utána még lesz-e lehetőség valamelyik másik kollégiumba jelentkezni, valamint már az internetes jelentkezésnél a megjegyzés rovatba is beírhatod, hogy sikertelen felvételi esetén hova szeretnél kerülni. (illetve ugye több helyre is beadhatod a jelentkezést.)
Tudok-e a barátommal/barátnőmmel egy szobába kerülni?
Igen, a pályázatnál megjegyzésbe vagy külön rublikába megjelölheted kivel szeretnél egy szobába kerülni.
A kollégiumi felvételiről mikor jön visszajelzés?
Ne izgulj, időben tájékoztatnak, hogy hova sikerült elhelyezni és megadják a beköltözés időpontját is. (ez általában az első tanítási hét előtti hétvége.)
Hogyan fogadhatok vendéget?
Bármikor fogadhatsz vendéget, akinek a portán érkezéskor le kell adnia egy fényképes igazolványt, amit távozáskor értelemszerűen visszakap. Ha éjfélnél tovább szeretne maradni, akkor viszont ki kell fizetnie a vendégdíjat.
Van-e vendégéjszaka a kollégiumokban?
Van. Ha egy barátod/csoporttársad ott szeretne aludni, akkor vendégdíj ellenében lehetséges. Viszont, ha egy kollégista nem a saját kollégiumában alszik, nem kell vendégdíjat fizetnie! Ezt csak a portásnak kell bejelenteni.
A kollégiumokban van takarodó?
Nincs.
A kollégiumokról bővebben olvashatsz: itt.
Szociális kérdések gólyáknak
Milyen anyagi lehetőségeim lesznek a tanévben?
Már az első félévben igényelheted a rendszeres szociális támogatást, valamint egy egyszeri támogatást, ami csak az elsőéveseket illeti meg. Ezen kívül lehet igényelni rendkívüli szociális támogatást. Az egyik legismertebb támogatás a második félévtől kiosztásra kerülő tanulmányi ösztöndíj, amit az évfolyamfelek átlagától függően határoznak meg. Kiemelkedő tanulmányi eredményeket elérve pedig kiválósági, köztársasági és egyéb ösztöndíjakat is megpályázhatsz.
Mennyi az ösztöndíj?
A tanulmányi ösztöndíj tanulmányi átlagtól függően 10-25 ezer forint közötti összeg, mely minden tanítási hónap első hetén érkezik. A szociális ösztöndíj összege is általában e körüli összeg szokott lenni.
Mire kapok szociális ösztöndíjat?
Ezt az erre rászoruló hallgatók kapják meg, értékét sokrétű pontrendszer alapján határozzák meg, ami figyelembe veszi például az eltartók keresetét, az egy háztartásban élők számát, a lakóhelyet, a rendszeres kiadásokat és még sok minden mást.
Kik bírálják el, hogy kapok-e ösztöndíjat, szociális támogatást?
A kari Hallgatói Önkormányzatok erre szakosodott részlege, a Diákjóléti Bizottság.
Milyen munkát tudok végezni a tanulás mellett?
Első két évben ez kicsit nehezebb – fél-, illetve negyed munkaidőben szokott menni. Felsőbb évesek közül aztán sokan mennek kórházba dolgozni, vagy mentőzni, ami jelentős szakmai tapasztalatot is ad.
Kell-e tandíjat fizetni?
Amennyiben minden rendben halad a tanulmányokkal, nem.
Közösségi élettel kapcsolatos kérdések gólyáknak
Van valamilyen közösségi élet az egyetemen?
Rengeteg elfoglaltság közül választhatsz: a sportoktól kezdve különböző hallgatói szakkörök, csoportok várnak tárt karokkal. Érdemes körülnézni ezen a téren (és erre külön alkalom is lesz az első hetekben!), mert egy-egy ilyen társaságba belépve legalább annyira fontos, hogy új embereket ismerhetsz meg, mint hogy akár szakmai téren is olyan segítséget, tudást nyerhetsz, ami a jövőben hasznodra válhat. A fentieken kívül persze szükség van a hétköznapok “levezetésére” is – az egyetemi bulikban pedig itt sincs hiány. A különböző hallgatói szervezetekről részletesen olvashatsz itt.
Mit tudok sportolni?
Egyetemi keretek között lehetőség van nagyon sok sportág űzésére, úgy mint foci, kosárlabda, tenisz, röplabda, kézilabda, úszás – és még sok más. Nagy sikert aratnak a minden évben megrendezett sportesemények, köztük is a kari sportnapok és a kiemelkedő Medikus Kupa, ahol a magyarországi orvosegyetemek csapatai mérik össze tudásukat több versenyszámban. Az egyetemen található sportlehetőségekről is készítettünk egy összefoglalót, amiben elmerülve könnyen megtalálhatod a számodra megfelelő mozgásformát. Olvass bele!
Honnan értesülhetek róla, hogy milyen programok lesznek?
Érdemes látogatni az ilyen jellegű honlapokat (egyetemi HÖK-oldal és egyéb hallgatói szervezetek oldalai), valamint feliratkozhatsz különböző hírlevelekre, hogy nehogy lemaradj valamiről. Nem árt rápillantani két óra közt az egyes intézetek épületeiben lévő plakátoló helyekre, és persze az egymás közti információáramlás sem utolsó.
Továbbá vannak állandó nagy rendezvények, ezekről itt olvashatsz bővebben.
Hol fogok tudni enni?
Az egyetemi épületek környékén sok lehetőség akad: van egyetemi étkezde, sok kifőzde, gyorsétterem, büfé, hentes – a legkedveltebb helyekre az első napokon instruktoraid el fognak vezetni!
Hogy fogom megismerni Budapestet?
Az instruktorok tábor után körbevezetnek az Egyetem és környékének minden olyan részén, ami számodra fontos lehet (intézetek, klinikák, hivatalok, nagyobb kollégiumok…) Ha egyszerre nem tudtad a sok friss információt elraktározni, segítségedre lehet a Térkép az egyetemi épületekről. Amint látod majd, néha két óra közt is kell utazni, ezért érdemes BKV bérlettel felvértezned magad.