Ösztöndíjak

Az ösztöndíjak arra valók, hogy nyerészkedj az egyetemi költségvetésből. Csak vicceltem, igazából a cél kettős: az egyetemen végzett teljesítményed elismerése, vagy szociális helyzeted valamennyire jobbítása. Az egyetemen többféle ösztöndíj igénybe vehető, ezeket vesszük most szemügyre.

Tanulmányi ösztöndíj

Szinte a legismertebb ösztöndíj az egyetemen – ennek ellenére az érte járó összeg nem szokott rendkívül magas lenni. Más szóval: a tanulmányi ösztöndíjból nem nagyon van esélyed megélni. Célja az egyetemen végzett tanulmányi eredmény elismerése, azaz, ha jól tanulsz, kapsz érte pénzt.

Az összeg kiszámítása a következőképpen történik: az ösztöndíjban egy karon a legjobb tanulmányi eredménnyel rendelkező felső 50% részesül, vagyis a kar fele kap ösztöndíjat. Megállapításakor átlag alapján sorba rendezik a hallgatókat, és megnézik, mennyi az átlaga annak, aki (400 emberből) a 200. legjobb tanulmányi átlagot érte el. Ez az átlag egy kezdő összeget kap rendszeresen, innentől pedig, minden ennél jobb teljesítményt nyújtó tanuló századpontonként fix összeggel lesz gazdagabb.

Példa:
a karon tanulók száma: 400 fő,
a 200. legjobb hallgató átlaga: 3,51,
az ösztöndíj minimális összege: 5 000 Ft,
századpontonként járó összeg: 50 Ft,
a Te átlagod: 4,00.

A fenti adatok alapján, számodra a tanulmányi ösztöndíj várható mértéke:

5 000 Ft (ennyi jár, mert benne vagy a felső 50%-ban),
50 x 49 (4,00–3,51=0,49, ez összesen 49 század), a szorzást és az összeadást elvégezve:

7 450 Ft, azaz ennyi fog havonta automatikusan a számládra érkezni.

Az adatok természetesen évről évre változnak, ezeket a mindenkori Hallgatói Önkormányzat a vizsgaidőszakok után hirdeti ki. Ha ez egy hónappal a félév megkezdése után történik, és a kifizetésre jogosult vagy, az ösztöndíjat utólag megkapod annyi hónapra visszamenőleg, amennyi kimaradt.

A tanulmányi ösztöndíjat havonta utalja az egyetem a hallgató számlájára. Első félévben az elsőévesek még nem kapnak ösztöndíjat (nincs lezárt vizsgaidőszak, ami alapján számolnák). Második félévben (éppen azért, mert már az elsőévesek is részesülnek az ösztöndíjban) általában alacsonyabb szokott lenni az egyedi ösztöndíj mértéke.

Szociális ösztöndíj

A szociális ösztöndíj célja, hogy jobb híján, helyzeteden pénzbeli juttatással segítsen a Hallgatói Önkormányzat és az egyetem. Két formája ismert: a rendszeres szociális ösztöndíj (a.k.a. szoctám) havonta kerül kiküldésre, illetve a rendkívüli szociális ösztöndíj, mely (nevéből fakadóan) rendkívüli esetben, ritkán kerül megállapításra. Mindkettőnek megvan a maga indikációja (kollégium? sok testvér? elvált szülők? szoctám!; terhes lettél? váratlan baleset? haláleset? rendkívüli!).

A szociális ösztöndíjakra pályázatot kell benyújtani, melynek részletei a mindenkori Hallgatói Önkormányzat honlapján megtalálhatók. Pályázás során a hallgató leírja mindazon körülményeket, melyek őt szociálisan hátrányosabb helyzetbe sorolják hallgatótársainál. Ezek egyenként különböző mennyiségű pontot jelentenek. Az elszámolás lényege: minél hátrányosabb millieu-ből származik valaki, annál több pontja van, és így annál magasabb támogatásban részesül. Ennek előnye, hogy sokkal objektívebb, mint az egyedi elbírálás, hátránya viszont az, hogy nehezen lehet megállapítani, egy pont tényleg egy egységgel rosszabb szociális helyzetet jelent. Ha a félévben egyszer megpályáztad a szoctámot, utána a félév során havonta kifizeti neked az egyetem azt az összeget, amelyet a Hallgatói Önkormányzat megállapított.

A rendkívüli szociális ösztöndíj, ezzel szemben kicsit másképp működik: egyedi elbírálás alapján történik az ösztöndíj mértékének megállapítása, illetve minden egyes „akut” esetben pályázni kell rá. (Az elég valószínűtlen, hogy valakivel havonta történik valami váratlan, ami szociális helyzetét egyre rontja, de ki tudja…)

Közéleti ösztöndíj, a.k.a. HÖK-fizetés

Természetesen nem (csak) a HÖK fizetése, az viszont kétségtelen, hogy így is felfogható. Lényege a következő: ha teszel valamit az egyetemért, az egyetemen stb., akkor ezt a SE pénzbeli juttatás formájában honorálja – és mivel a HÖK-ösök nagyon is sokat tesznek az egyetemért, így kézenfekvőnek tűnik a fenti szimbolika. Természetesen bárki pályázhat rá, ez nem privilégium. Ha „természetes személyként” segítesz mondjuk az egyetemi nyílt napon, akkor is megillet a támogatás.

Eljárás szempontjából ez a fenti két ösztöndíj keveréke. Minden hónapban pályázatot kell benyújtani, amelyben megjelölöd, milyen tisztségben és mennyit dolgoztál. A tisztségért előre megállapított összeget kapsz, ehhez pedig órabér társul az elvégzett munkaórák száma alapján.

Példa:
XY soteológus
az elmúlt hónapban
20 órát dolgozott
gólyacikkek írásával.

Fenti esetben a „soteológus” pozícióért (előre megállapított módon) 1 000 Ft jár, órabére 800 Ft, így a várható közéleti ösztöndíj mértéke:

1 000 Ft (mert az illető tisztsége soteológus),
800 Ft x 20 (az illető órabére példánkban 800 Ft), a szorzást és az összeadást elvégezve:

17 000 Ft, azaz soteológus barátunk ennyivel lesz gazdagabb a hónap során, amíg a következő ösztöndíj-pályázatot le nem adja. (A félreértések elkerülése végett, itt megjegyzendő, hogy mi soteológusok öntevékenyen végezzük a dolgunk, tehát ezért nem várunk és nem kapunk pénzbeli juttatásokat.)

Ez elnagyolt példa, de szélsőséges esetben előfordulhatnak ekkora kifizetések is. Ezt azért egy felettes ellenőrzi, hogy a hallgató ne írjon be plusz órákat a nagyobb pénz reményében.