A Soteologia 2019-ben indult útjára az Instruktor Öntevékeny Csoport szerkesztésében mint a Semmelweis Egyetem hallgatóit segítő tudástár. Az oldal egyértelmű célja, hogy szubjektív, tapasztalatokra épülő jó tanácsokkal és hasznos információkkal segítse mind a gólyák mind a felsőbb éves hallgatók tanulmányi és közösségi előmenetelét. A hivatalos tananyagok és oktatási információk továbbra is az egyetem e-learning rendszerében és az egyes tanszékek egyetemi honlapján érhetők majd el. Emellett az évfolyam Facebook csoportjaiban és Google Drive mappáiban további hasznos aktuális ismeretek találhatók.
Miért jött létre az oldal?
Úgy éreztünk, hiányzik egy olyan fórum az egyetemen, ahol mindenki meg tudja osztani a tapasztalatait, és ezek a tapasztalatok mindenkihez el is tudnak jutni. Magától értetődő volt, hogy egy elektronikus megoldásra van szükség, amihez mindenki hozzáfér. Így döntöttünk egy weboldalt készítése mellett.
Pontosan milyen témákban kaphatok itt segítséget?
Alapvetően az egyetem összes karának összes évfolyamának összes kötelező tárgyát megtalálod a Soteologián. Fontos hangsúlyozni, hogy itt nem hivatalos tanulmányi információk vannak, hanem tapasztalatokon alapuló jó tanácsok és vélemények. Úgy mint mire figyelj oda egy tárgynál, miből és mennyit érdemes tanulni rá, stb. Próbáltuk ésszerűen meghúzni a határokat, meddig mehetünk el objektív infókkal egy adott témában, hiszen valamennyire mindig aktualizálni kell. Ilyenformán az előző évre vonatkozólag törekszünk rá, hogy frissen tartsuk a tárgylapokat.
A kötelezően és szabadon választható tárgyakat nem fogod a karok menüpontjai alatt megtalálni (kivéve egy-két helyen). Mivel ezek évről évre változnak, hogy indulnak e vagy nem, úgy döntöttünk, ezeket csak blogbejegyzésekben ismertetjük. Ez azt is jelenti, hogy nem minden választható tárgyról találsz leiratot. Mi viszont eltökélek vagyunk abban, hogy ha igény van bármilyen információra (és itt nem csak a tárgyleírásokra gondolunk), és azt Te jelzed felénk, mihamarabb megpróbáljuk pótolni a hiányosságot!
Tehát alapvető különbség, hogy választható tárgyakra a keresés mezőbe beírva tudsz rákeresni, míg a kötelezőket a karok menüiben félévekre lebontva találod!
A tárgyleírásokon túl a gólyáknak összeállítottunk egy külön lapfület. Itt a gólyatábor hivatalos honlapján keresztül tényleg minden lényeges információt megtalálsz a gólyatábortól a beiratkozásig!
A „Még több SOTE” lapfülön belülre próbáltunk további hasznos infókat összegyűjteni Neked a teljesség igénye nélkül. Ezen információk többsége elszórtan ugyan, de megtalálható az egyetem és a tanszékek hivatalos honlapjain. Itt is vannak olyan menüpontok, ami a személyes tapasztalatokat tükrözik, ilyen például a külföldi tanulmányutak vagy az egyetem melletti munkavállalás.
Itt is igaz, hogy ha valamit nem találsz, amiről szívesen olvasnál, írd meg nekünk, és pótoljuk a hiányosságot!
A „Blog” alatt találod a nem specifikus írásokat és a kötelezően- és szabadon választható tantárgyak leiratait. A blogba mindenki írhat, akár Te is, ha van egy megosztani való tapasztalatod vagy személyes jó/rossz élményed! Itt mindig a legfrissebb cikkek vannak legfelül. Címkékkel és kereséssel tudod leszűkíteni számodra a keresett cikket vagy információt.
Regisztráljak vagy ne?
(Hol találod a linket? Minden oldal legalján vagy itt!)
A honlap használatához, pontosabban olvasásához nem szükséges regisztrálnod! Akkor regisztrálj, ha sokat kommentelsz, és nem szereted állandóan bepötyögni a hozzászólásnál kötelezően megadandó adatokat, vagy ha blogbejegyzést szeretnél írni anélkül, hogy szerkesztője lennél az oldalnak (magyarul csatlakozol hozzánk). A weboldal WordPress alapú (mint a Semmelweis Egyetem összes weblapja), használatához minimális szövegszerkesztői (honlapszekesztői?) tudás kell. Ehhez alább találsz segítséget! Amennyiben úgy érzed, ehhez nem elég a tudásod, semmi baj! Ebben az esetben írd meg nekünk üzenetben a blogba szánt írásod, és mi publikáljuk azt helyetted a Te neveddel!
A regisztrációd során mindössze egy felhasználónevet és egy e-mail címet kérünk tőled. Fontos, hogy működő e-mail-t adj meg, mert visszaigazoló levelet fogsz kapni!
Amennyiben szeretnéd törölni a regisztrációdat, azt jelezd felénk valamelyik elérhetőségünkön, mert erre csak a rendszergazda jogosult! (Ebben az esetben személyes adataidat törölni fogjuk, de a blogbejegyzéseid megmaradnak!)
Van itt egy lap, ami jelszót kér. Mi a jelszó?
Jól látod, a „Tananyagok, csoportok” menüpontot csak jelszó beírása után lehet elérni. Ezen belül találod az évfolyamok Google Drive megosztott mappáit vagy a Facebook csoportok direkt linkjeit. A jelszó célja, hogy külsős olvasó ne tudjon könnyen hozzájuk férni. Te, kedves Hallgató, amennyiben voltál gólyatáborban, már tudod a jelszót! 😉 (Ha mégsem, kérdezd meg egy instruktorod! Segítünk: a jelszavas hamburgert is így tudod kikérni Marika néninél!)
Szeretnék szerkesztő lenni! Mit tegyek?
Írj nekünk pár sort, vagy fáradj be a Nagyvárad téri Elméleti Tömb Hallgatói Centrumába (ismertebb nevén akvárium) az IÖCS irodába, és meséld el szándékod! Ahhoz, hogy szerkesztő legyél, csak az kell, hogy a Semmelweis Egyetemmel hallgató jogviszonyod legyen, vagy az Instruktor Öntevékeny Csoport aktív tagja vagy seniorja légy! (Amennyiben gyűjtöd az „ikszeket”, jó helyen jársz!)
Beregisztráltam, bejelentkeztem, most írnék egy blogbejegyzést. Hogyan tovább?
Bejelentkezés után az Irányítópulton találod magad. Bal oldalon van a menüsáv. Ami neked fontos: Adatlap, Hozzászólás, Bejegyzés. Az Adatlapon a felhasználói profilod beállításait tudod kezelni. Jelszavad is itt tudod megváltoztatni. A Hozzászólásoknál a saját kommentáraid találod. Szerkesztheted vagy törölheted őket. Ha bejegyzést akarsz írni, kattints a „Bejegyzés” fülre! (Megjegyzés: az írásod csak azután lesz látható, miután egy szerkesztő vagy adminisztrátor jóváhagyja azt!) A menüpont alatt minden bejegyzést látsz, ami a honlapon kint vagy, de csak a sajátjaidat tudod szerkeszteni! Az „Összes bejegyzés” almenüben értelemszerűen tudsz mozogni. Bejegyzés írásához kattints az „Új hozzáadása” fülre! Egy úgynevezett blokkszerkesztővel fogsz találkozni. A lényeg, hogy adj egy címet az írásodnak, aztán kezdj el szabadon írni! Légy kíváncsi, és próbáld ki a „blokkokat”! A szerkesztőhöz angol nyelvű segítségért kattint ide! Ha vizuális típus vagy, üsd be a YouTube keresőjébe ezt: WordPress Gutenberg editor.
Ha ügyetlennek érzed magad hozzá, küldd el nekünk írásod e-mailben! Ha végeztél az írással, jobb oldalon tudsz címkéket hozzáadni. Így könnyebb lesz megtalálni a bejegyzésed, ha rákeres valaki. Végül kattints a „Közzététel” gombra. Kész vagy!